List of rugby league clubs in Australia
This is a list of current rugby league clubs in Australia.
New South Wales/Australian Capital Territory
State of Origin
National Rugby League
Club | Location | Home Ground(s) | First season |
---|---|---|---|
Canberra Raiders | Canberra | Canberra Stadium (12 games) (25,011) | 1982 |
Canterbury-Bankstown Bulldogs | Sydney | Stadium Australia (6 games) (83,500) Western Sydney Stadium (5 games) (30,000) | 1935 |
Cronulla-Sutherland Sharks | Sydney | Shark Park (11 games) (22,500) | 1967 |
Manly Warringah Sea Eagles | Sydney | Brookvale Oval (11 games) (23,000) | 1947 |
Newcastle Knights | Newcastle | Newcastle International Sports Centre (12 games) (33,000) | 1988 |
Parramatta Eels | Sydney | Western Sydney Stadium (11 games) (20,000) Marrara Oval (1 game) (14,000) | 1947 |
Penrith Panthers | Penrith (Sydney) | Penrith Stadium (11 games) (22,000) | 1967 |
South Sydney Rabbitohs | Sydney | Stadium Australia (9 games) (83,500) Central Coast Stadium (1 game) (20,000) | 1908 |
St. George Illawarra Dragons | Sydney | Jubilee Oval (6 games) (20,500) Wollongong Stadium (6 games) (22,000) | 1999 |
Sydney Roosters | Sydney | Sydney Football Stadium (11 games) (42,500) Central Coast Stadium (1 game) (20,000) | 1908 |
Wests Tigers | Sydney | Campbelltown Stadium (4 games) (20,000) Leichhardt Oval (4 games) (20,000) Western Sydney Stadium (4 games) (30,000) | 2000 |
NSWRL major competitions
NSW Cup
Ron Massey Cup
Colors | Club | Location | Stadium | Founded | Joined* |
---|---|---|---|---|---|
Blacktown Workers Sea Eagles | Blacktown, NSW, Australia | H.E. Laybutt Fields | 1964 | 2012 | |
Glebe-Burwood Wolves | Concord, NSW, Australia | Goddard Park | 2000 | 2015a | |
Hills District Bulls | Baulkham Hills, NSW, Australia | Crestwood Oval | 1964 | 2016 | |
Kaiviti Silktails | Lautoka, Viti Levu, Fiji | Mascot Oval | 2019 | 2020 | |
Mounties RLFC | Mount Pritchard, NSW, Australia | Aubrey Keech Reserve | 1927 | 2007 | |
Ryde-Eastwood Hawks | Ryde, NSW, Australia | T.G. Millner Field | 1962 | 2003b | |
St Mary's Saints | St Marys, NSW, Australia | St Marys Leagues Stadium | 1908 | 2016c | |
Wentworthville Magpies | Wentworthville, NSW, Australia | Ringrose Park | 1963 | 2003 | |
Western Suburbs Magpies | Lidcombe, NSW, Australia | Lidcombe Oval | 1908 | 2013d |
Sydney Shield
Colour | Club | Home Ground | Years Contested |
---|---|---|---|
Glebe Dirty Reds | Wentworth Park | 2017– | |
Cabramatta Two Blues | New Era Stadium | 2023– | |
Hills District Bulls | Crestwood Oval | 2012– | |
Moorebank Rams | Hammondville Oval | 2017– | |
Mount Pritchard Mounties | Aubrey Keech Reserve | 2023– | |
Penrith Brothers | Parker St Reserve | 2018– | |
Ryde-Eastwood Hawks | Lidcombe Oval | 2019– | |
St Marys Saints | St Marys Leagues Stadium | 2016– | |
Wentworthville United Magpies | Ringrose Park | 2012– |
Metropolitan Leagues (NSWRL Conference Competitions)
Metro Open Age Gold (Manly/Norths/Balmain/Canterbury/Parramatta)
Club | Moniker | Suburb | District |
---|---|---|---|
Avalon | Bulldogs | Avalon Beach, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Belrose Eagles | Eagles | Belrose, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Berowra | Wallabies | Berowra, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Cromer | Kingfishers | Cromer, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
East Hills | Bulldogs | Castle Hill, New South Wales | Parramatta Junior Rugby League |
Forrestville | Ferrets | Forestville, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Harbord United | Devils | Harbord, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Hills District | Bulls | Baulkham Hills, New South Wales | Parramatta Junior Rugby League |
Moorebank | Rams | Moorebank, New South Wales | Canterbury-Bankstown |
Narrabeen | Sharks | Narrabeen, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Ryde-Eastwood | Hawks | Ryde, New South Wales | Balmain District Junior Rugby League |
Wentworthville United JRLFC | Magpies | Wentworthville, New South Wales | Parramatta Junior Rugby League |
Central Northern Open Age (Manly/Norths/Balmain)
Club | Moniker | Suburb | Grade |
---|---|---|---|
Asquith | Magpies | Asquith, New South Wales | Silver |
Bondi United | United | Bondi, New South Wales | Silver |
Carlingford Cougars | Cougars | Carlingford, New South Wales | Bronze |
Concord-Burwood | Wolves | Concord, New South Wales | Silver |
Leichhardt | Tigers | Leichhardt, New South Wales | Silver |
Leichhardt | Wanderers | Sydney | Silver |
Macquarie University | Warriors | Ryde, New South Wales | Bronze |
Pennant Hills-Cherrybrook | Stags | Pennant Hills, New South Wales | Bronze |
Sydney University | Lions | University of Sydney | Silver |
TAFE NSW | Polecats | Sydney | Silver |
Willoughby | Roos | Willoughby, New South Wales | Silver |
Central West Open Age (Canterbury/Parramatta)
Club | Moniker | Suburb |
---|---|---|
Open Age Gold[1] | ||
All-Saints Toongabbie | Tigers | Toongabbie |
Hills District | Bulls | Baulkham Hills |
Moorebank | Rams | Moorebank |
Mount Pritchard | Mounties | Mount Pritchard |
South West | Sharks | Sydney |
Wentworthville | Magpies | Wentworthville |
Open Age Silver[2] | ||
All-Saints Toongabbie (2) | Tigers | Toongabbie |
Bankstown City | Bulls | Bankstown |
Bankstown Sports | Club | Bankstown |
East Hills | Bulldogs | Castle Hill |
Greenacre | Tigers | Greenacre |
Kellyville | Bushrangers | Kellyville |
Merrylands | Rams | Merrylands |
South West (2) | Sharks | Sydney |
Parramatta Sunday Open Age (Thirds) | ||
Austral City | Bears | Austral |
Baulkham Hills | Brumbies | Baulkham Hills |
Hurricanes | Hurricanes | Sydney |
OLQP | Bulldogs | Sydney |
South West (3) | Sharks | Sydney |
Winston Hills | Hawks | Winston Hills |
Penrith Open Men's
Club | Moniker | Suburb |
---|---|---|
Blacktown City | Bears | Blacktown, New South Wales |
Colyton | Colts | Colyton, New South Wales |
Cambridge Park | Panthers | Cambridge Park, New South Wales |
Doonside | Roos | Doonside, New South Wales |
Emu Plains | Emus | Emu Plains, New South Wales |
Glenmore Park | Broncos | Glenmore Park, New South Wales |
Hawkesbury | Hawks | Hawkesbury, New South Wales |
Katoomba | Devils | Katoomba, New South Wales |
Londonderry | Greys | Londonderry, New South Wales |
Lower Mountains | Mounties | Penrith, New South Wales |
Minchinbury Jets | Magpies | Minchinbury, New South Wales |
North West | Magpies | Norwest, New South Wales |
Riverstone | Razorbacks | Riverstone, New South Wales |
Penrith Brothers | Brothers | Penrith, New South Wales |
Quakers Hill | Quakers | Quakers Hill, New South Wales |
St Clair | Comets | St Clair, New South Wales |
Western | Vikings | Penrith, New South Wales |
Western City | Tigers | Penrith, New South Wales |
Windsor | Wolves | Windsor, New South Wales |
Southern Open Age (Cronulla/St George)
Club | Moniker | Suburb | Grade |
---|---|---|---|
Aquinas | Colts | Sutherland, New South Wales | Silver |
Como-Jannali | Crocodiles | Como, New South Wales | Gold |
De La Salle Caringbah | Saints | Caringbah, New South Wales | Gold |
Engadine | Dragons | Engadine, New South Wales | Gold |
Gymea | Gorillas | Gymea, New South Wales | Gold |
Kogarah | Cougars | Kogarah, New South Wales | Gold |
Renown United | United | Sydney, New South Wales | Silver |
Riverwood Legion Club | Riverwood | Sutherland, New South Wales | Silver |
St John Bosco | Bulldogs | Sutherland, New South Wales | Gold |
St Joseph's | Kangaroos | Sutherland, New South Wales | Gold |
Taren Point | Titans | Taren Point, New South Wales | Silver |
South Sydney A-Grade
Club | Moniker | Suburb |
---|---|---|
A Grade[3] | ||
Alexandria Rovers | Rovers | Alexandria, New South Wales |
Coogee | Dolphins | Coogee, New South Wales |
Coogee Randwick | Wombats | Coogee, New South Wales |
La Perouse United | Panthers | La Perouse, New South Wales |
Mascot Juniors | Jets | Mascot, New South Wales |
Marrickville RSL | Kings | Marrickville, New South Wales |
Matraville | Tigers | Matraville, New South Wales |
Moore Park | Broncos | Moore Park, New South Wales |
Redfern All Blacks | All Blacks | Redfern, New South Wales |
South Eastern | Seagulls | Malabar, New South Wales |
Regional Leagues (Formerly CRL)
Region 1: East Coast Dolphins/Northern Rivers Titans
Northern Rivers Regional Rugby League
- Ballina Seagulls
- Bilambil Jets
- Byron Bay Red Devils
- Casino Cougars
- Cudgen Hornets
- Evans Head Bombers
- Kyogle Turkeys
- Lismore Marist Brothers Rams
- Lower Clarence Magpies
- Mullumbimby Giants
- Murwillumbah Mustangs
- Northern United Dirrawongs (Lismore)
- Tweed Coast Raiders
Group 2 Rugby League
- Bellingen Dorrigo Magpies
- Coffs Harbour Comets
- Grafton Ghosts
- Macksville Sea Eagles
- Nambucca Heads Roosters
- Orara Valley Axemen
- Sawtell Panthers
- South Grafton Rebels
- Woolgoolga Seahorses
Group 3 Rugby League
- Forster Tuncurry Hawks
- Macleay Valley Mustangs
- Old Bar Beach Pirates
- Port City Breakers
- Port Macquarie Sharks
- Taree City Bulls
- Wauchope Blues
- Wingham Tigers
Hastings League
- Beechwood Shamrocks
- Comboyne Tigers
- Harrington Hurricanes
- Kendall Blues
- Lake Cathie Raiders
- Laurieton Stingrays
- Long Flat Dragons
- Lower Macleay Magpies
- South West Rocks Marlins
Region 2: Greater Northern Tigers
Group 4 Rugby League
- Boggabri Kangaroos
- Dungowan Cowboys
- Gunnedah Bulldogs
- Kootingal-Moonbi Roosters
- Moree Boars
- Narrabri Blues
- North Tamworth Bears
- Wee Waa Panthers
- Werris Creek Magpies
Group 19 Rugby League
- Armidale Rams
- Bingara Bullets
- Guyra Super Spuds
- Glen Innes Magpies
- Inverell RSM Hawks
- Moree Boomerangs
- Narwan Eels (Armidale)
- Tingha Tigers
- Uralla-Walcha Tigers/Roos
- Warialda Wombats
Group 21 Rugby League
- Aberdeen Tigers
- Denman Devils
- Greta-Branxton Colts
- Merriwa Magpies
- Murrurundi Mavericks
- Muswellbrook Rams
- Scone Thoroughbreds
- Singleton Greyhounds
Region 3: Bidgee Bulls
Canberra Rugby League
- Belconnen United Sharks
- Goulburn City Bulldogs
- Gungahlin Bulls
- Queanbeyan Kangaroos
- Queanbeyan United Blues
- Tuggeranong Bushrangers
- West Belconnen Warriors
- Woden Valley Rams
- Yass Magpies
George Tooke Shield (Canberra Second Division)
- Binalong Brahmans
- Boomanulla Raiders
- Boorowa Rovers
- Bungendore Tigers
- Burrangong Bears (Young)
- Cootamundra Bulldogs
- Crookwell Green Devils
- Gunning Roos
- Harden-Murrumburrah Hawks
- North Canberra Bears
- University of Canberra Stars
Group 9 Rugby League
- Albury Thunder
- Gundagai Tigers
- Junee Diesels[4]
- South City Bulls
- Temora Dragons
- Tumut Blues
- Wagga Wagga Brothers
- Wagga Wagga Kangaroos
- Young Cherrypickers
Group 16 Rugby League
- Batemans Bay Tigers
- Bega Roosters
- Bombala Blue Heelers
- Cooma Stallions
- Eden Tigers
- Merimbula-Pambula Bulldogs
- Moruya Sharks
- Narooma Devils
- Snowy River Bears
- Tathra Sea Eagles
Group 17 Rugby League (Proten Community Cup)
- Barellan Rams
- Goolgowi-Merriwagga Rabbitohs
- Hillston Bluebirds
- Ivanhoe Roosters
- Narrandera Lizards
- Rankins Springs Dragons
Group 20 Rugby League
- Darlington Point-Coleambally Roosters
- Griffith Black & Whites
- Griffith Waratahs
- Hay Magpies
- Leeton Greenies
- Tullibigeal-Lake Cargelligo Sharks
- West Wyalong Mallee Men
- Yanco-Wamoon Hawks
- Yenda Blueheelers
Region 4: Western Rams
Peter McDonald Premiership
- Bathurst Panthers
- Bathurst St Patrick's
- Blayney Bears (Reserve Grade Only)
- Cowra Magpies
- Lithgow Workmen's Club Wolves
- Mudgee Dragons
- Orange CYMS
- Orange Hawks
- Dubbo CYMS
- Dubbo Macquarie Radiers
- Forbes Magpies
- Nyngan Tigers
- Parkes Spacemen
- Wellington Cowboys
Group 12 Rugby League (Outback Rugby League)
Group 14 Rugby League (Castlereagh Cup)
- Baradine Magpies
- Binnaway Bombshells
- Cobar Roosters
- Coolah Roos
- Coonabarabran Unicorns
- Coonamble Bears
- Dunedoo Swans
- Gilgandra Panthers
- Gulgong Terriers
- Narromine Jets
Group 15 Rugby League (Barwon Darling Cup)
- Bourke Warriors
- Brewarrina Golden Googars
- Collarenebri Bulldogs
- Goodooga Magpies
- Lightning Ridge Redbacks
- Newtown Wanderers
- Walgett Dragons
Woodbridge Cup
- Canowindra Tigers
- Cargo Blue Heelers
- CSU Bathurst Mungoes
- Condobolin Rams
- Eugowra Golden Eagles
- Grenfell Goannas
- Manildra Rhinos
- Molong Bulls
- Oberon Tigers
- Orange United Warriors
- Peak Hill Roosters
- Trundle Boomers
Mid West Cup
Region 5: Illawarra South Coast Dragons
Illawarra Rugby League
- Collegians Red Dogs
- Corrimal Cougars
- Cronulla-Caringbah Sharks
- Dapto Canaries
- De La Salle Caringbah
- Helensburgh Tigers
- Thirroul Butchers
- Western Suburbs Red Devils
- Avondale Greyhounds
- Berkeley Eagles
- Figtree Crushers
- Mount Kembla Lowries
- Northern Suburbs
- Windang Pelicans
- Port Kembla Blacks
- Woonona-Bulli Bushrangers
Macarthur Division Rugby League (formerly Group 6)
- Camden Rams
- Campbelltown City Kangaroos
- Campbelltown Collegians
- East Campbelltown Eagles
- Mittagong Lions
- Oakdale Workers Bears
- The Oaks Tigers
- Picton Magpies
- South West Goannas
- Thirlmere-Tahmoor Roosters
- Appin Dogs
- Bargo Bunnies
- Campbelltown Warriors
- ESA Magpies
- Glenquarie All Stars
- Liverpool Catholic Club Raiders JRLFC
- Mt Annan Knights
- Narellan Jets
- Oran Park-Gregory Hills Chargers
- Warragamba Wombats
Group 7 Rugby League
- Berry-Shoalhaven Heads Magpies
- Gerringong Lions
- Jamberoo Superoos
- Kiama Knights
- Shellharbour Sharks
- Albion Park-Oak Flats Eagles
- Milton-Ulladulla Bulldogs
- Warilla-Lake South Gorillas
- Nowra-Bomaderry Jets
- Stingrays of Shellharbour
- Albion Park Outlaws
- Culburra Dolphins
- Robertson-Burrawang Spuddies
- Southern Highlands Storm (Bowral-Moss Vale)
- Sussex Inlet Panthers
Region 6: Newcastle and Central Coast
Central Coast Division Rugby League
- Berkeley Vale Panthers
- Erina Eagles
- Kincumber Colts
- Terrigal Sharks
- The Entrance Tigers
- Toukley Hawks
- Woy Woy Roosters
- Wyong Roos
- Ourimbah Wyoming Magpies
- St Edwards Bears
- Umina Beach Bunnies
- Blue Haven Raiders
- Budgewoi-Buff Point Bulldogs
- Gosford Kariong Storm
- Northern Lakes Warriors
- Warnervale Bulls
Newcastle Rugby League
- Central Charlestown Butcher Boys
- Cessnock Goannas[5]
- Kurri Kurri Bulldogs
- Lakes United Seagulls
- Macquarie Scorpions
- Maitland Pumpkin Pickers
- Northern Hawks
- South Newcastle Lions[6]
- Western Suburbs Rosellas
- Wyong Roos
- The Entrance Tigers
Newcastle and Hunter Rugby League
- Aberglasslyn Ants
- Abermain-Weston Hawks
- Awabakal United
- Belmont South Rabbitohs
- Budgewoi Bulldogs
- Cardiff Cobras
- Clarence Town Cobras
- Dora Creek Swampies
- Dudley Magpies
- Dungog Warriors
- East Maitland Griffins
- Fingal Bay Bomboras
- Glendale Gorillas
- Gloucester Magpies
- Hamilton Ducks
- Hinton Hornets
- Karuah Roos
- Kearsley Crushers
- Kotara Bears
- Lakes United Seagulls
- Maitland Pickers
- Maitland United
- Mallabula Panthers
- Morisset Bulls
- Morpeth Bulls
- Paterson River
- Raymond Terrace Magpies
- Shortland Devils
- South Newcastle Lions
- Stroud Raiders
- Swansea Swans
- Tall Timbers Timber Cutters
- Tea Gardens Hawks
- University of Newcastle Seahorses
- Wallsend Maryland Tigers
- Wangi Wangi Warriors
- Waratah Mayfield
- West Maitland
- West Wallsend Magpies
- Windale
- Woodberry
NSW Clubs in Victorian competitions
Murray Cup (NSW Clubs)
NSW Clubs in QLD competitions
Balonne Barwon Junior Rugby League
Border Rugby League
Gold Coast Rugby League
Northern Territory
Affiliated States Championship
Darwin Rugby League
- Darwin Brothers
- Litchfield Bears
- Northern Sharks
- Nightcliff Dragons
- Palmerston Raiders
- South Darwin Rabbitohs
Central Australian Rugby Football League
- Central Memorial Bulls
- United Magpies
- Alice Springs Brothers
- Wests Dragons
Gove Rugby League
Katherine Rugby League
- Katherine Bushrangers
- Katherine Cowboys
- Katherine Raiders
- Katherine Tigers
Queensland
State of Origin
National Rugby League
Club | Location | Home Ground(s) | First season |
---|---|---|---|
Brisbane Broncos | Brisbane, Queensland | Suncorp Stadium 52,500 (12 home games) | 1988 |
Dolphins | Brisbane, Queensland | Suncorp Stadium 52,500 (7 home games) Moreton Daily Stadium 11,500 (4 home games) | 2023 |
Gold Coast Titans | Gold Coast, Queensland | Cbus Super Stadium 27,500 (12 home games) | 2007 |
North Queensland Cowboys | Townsville, Queensland | North Queensland Stadium 25,000 (12 home games) | 1995 |
State competitions
Queensland Cup and Hastings Deering Colts
Brisbane/Suburban Leagues
Brisbane Rugby League
Team name | Nickname | Home ground |
---|---|---|
Beenleigh | Pride | Hammel Park |
Brighton | Roosters | Jim Lawrie Oval |
Bulimba | Bulldogs | Balmoral Recreation Reserve |
Carina | Tigers | Leo Williams Oval |
Fortitude Valley | Diehards | Emerson Park |
Normanby | Hounds | Bert St Clair Oval |
Pine Rivers | Bears | Mathieson Oval |
Souths Juniors | Magpies | Brandon Park |
Wests | Panthers | Frank Lind Oval |
Wynnum-Manly Juniors | Seagulls | Kitchener Park |
Brisbane Second Division Rugby League The Poinsettias / The Stingers (Juniors)
Northside 1 (10) | Northside 2 (9) | Northside 3 (8) | Southside 1 (8) | Southside 2 (8) | Southside 3 (12) |
---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
Regional Leagues
Central Queensland Capras
Bundaberg Rugby League
Central Highlands Rugby League
- Blackwater Crushers
- Bluff Rabbitohs
- Clermont Bears
- Dysart Bulls
- Emerald Brothers
- Emerald Tigers
- Middlemount Panthers
- Peak Downs Pirates
- Springsure Mountain Men
Central West Rugby League
- Alpha Brumbies
- Barcaldine Sandgoannas
- Blackall Magpies
- Longreach-Ilfracombe Tigers
- Winton Diamantina Devils
Gladstone and District Rugby League
Rockhampton and District Rugby League
- Biloela Panthers
- Brothers Rockhampton
- Emu Park RLFC
- Fitzroy-Gracemere Sharks
- Norths Chargers
- Yeppoon Seagulls
South West Queensland Mustangs
Roma District Rugby League
- Chinchilla Bulldogs
- Roma Cities
- Miles Devils
- Mitchell Magpies
- St George Dragons
- Taroom-Wandoan Battlers
- Wallumbilla-Surat Red Bulls
- Western Ringers
Toowoomba Rugby League
- Brothers Toowoomba
- Dalby Devils
- Gatton Hawks
- Goondiwindi Boars
- Highfields Eagles
- Newtown Lions
- Oakey Bears
- Pittsworth Danes
- Southern Suburbs Tigers
- Toowoomba Valleys Roosters
- Warwick Cowboys
- Wattles Warriors
Border Rivers Rugby League (Part of Toowoomba Rugby League)
- Eastern Suburbs Hornets
- Inglewood Roosters
- MacIntyre Warriors (Boggabilla, NSWCRL)
- Stanthorpe Gremlins
- Tenterfield Tigers (NSWCRL)
- Texas Terriers
Defunct competitions
- Western Rugby League
Wide Bay Bulls
Central Burnett Rugby League
Northern Districts Rugby League
- Agnes Water Marlins
- Avondale Tigers
- Gin Gin Hawks
- Isis Devils (Childers)
- Miriam Vale Magpies
- South Kolan Sharks
South Burnett Rugby League
Sunshine Coast Rugby League
- Beachmere
- Beerwah Bulldogs
- Bribie Island Warrigals
- Caboolture Snakes
- Caloundra Sharks
- Coolum Colts
- Gympie Devils
- Kawana Dolphins
- Maroochydore-Coolum Swans
- Nambour Crushers
- Noosa Pirates
- Palmwoods Devils
- Pomona-Cooran Cutters
- Yandina Raiders
North Queensland Marlins
Cairns District Rugby League
- Atherton Roosters
- Cairns Brothers
- Innisfail Brothers
- Edmonton Storm
- Ivanhoes Knights
- Cairns Kangaroos
- Mareeba Gladiators
- Mossman Port Douglas Sharks
- Southern Suburbs Cockatoos
- Tully Tigers
- Yarrabah Seahawks
Mackay and District Rugby League
- Brothers Mackay
- Carltons
- Magpies
- Moranbah Miners
- Sarina Crocodiles
- Souths
- Wests
- Whitsundays Brahmans
Mid West Rugby League
Mount Isa Rugby League
- Mt Isa Brothers
- Cloncurry
- Black Star Diehards
- Mt Isa Townies
- Mt Isa Wranglers
- Mt Isa Wanderers
Remote Areas Rugby League
- Aurukun Kang Kang
- Central Cape Suns
- Cooktown Crocs
- Hope Vale Cockatoos
- Lockhart River Scorpions
- Mulga Tigers
- Napranum Bulldogs
- Old Mapoon
- Pormpuraaw Crocs
- Weipa Raiders
- Wujal Wujal Yindili
- Zenadth Kes RLFC
Townsville and District Rugby League
- Bowen Seagulls
- Townsville Brothers
- Burdekin (Ayr)
- Centrals Tigers
- Charters Towers Miners
- Herbert River Crushers
- Norths Devils
- Souths Bulls
- Western Lions
Defunct competitions
- Mid West Rugby League
- Northern Peninsula Area Rugby League
South East Poinsettias
Gold Coast Rugby League (The Vikings)
- Beaudesert Kingfishers
- Burleigh Bears
- Coolangatta Knights
- Coomera Cutters
- Currumbin Eagles
- Helensvale Hornets
- Jimboomba Thunder
- Mount Tamborine Bushrats
- Mudgeeraba Redbacks
- Nerang Roosters
- Ormeau Shearers
- Parkwood Sharks
- Robina Raptors
- Runaway Bay Seagulls
- South Tweed Koalas
- Southport Tigers
- Tugun Seahawks
- Tweed Heads Seagulls
Ipswich Rugby League (The Diggers)
- Brisbane Valley Bulls
- Brothers Ipswich Leprechauns
- Fassifern Bombers
- Goodna Eagles
- Karalee Tornadoes
- Laidley Lions
- Lowood Stags
- Northern Suburbs Tigers
- Redbank Plains Bears
- Rosewood Roosters
- Springfield Panthers
- Ipswich Swifts Bluebirds
- West End Bulldogs
South Australia
Super League/National Rugby League
- Adelaide Rams (defunct)
Affiliated States Championship
Adelaide Rugby League Premiership
- Central Districts Roosters
- Eastern Eels
- MEC Black Swans
- South Adelaide Bulldogs
- Western District Warriors
Limestone Coast Rugby League
The Limestone Coast Rugby League is a competition co-administered by NRL SA and NRL Victoria.[7]
- Blue Lake Knights (Mount Gambier)
- Gunditjmara Bulls*
- Naracoorte Jets
- Stawell Mounties*
- Warrnambool Raiders*
Tasmania
Affiliated States Championship
Tasmanian Rugby League
- No active clubs
Victoria
National Rugby League
S. G. Ball Cup/New South Wales Cup/National Rugby League
Affiliated States Championship
Melbourne Rugby League
Colours | Clubs | Location | Ground | Founded | Senior Premierships |
---|---|---|---|---|---|
Waverley Oakleigh Panthers | Clayton | Fregon Reserve, Clayton | 1976 | 4 (1980, 1992, 1993, 1994) | |
Altona Roosters | Newport | Bruce Comben Reserve, Altona Meadows | 1987 | 8 (1997, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010, 2012) | |
Sunbury United Tigers | Sunbury | Langama Park, Sunbury | 1992 | 4 (2009, 2011, 2013, 2014) | |
Northern Thunder | Broadmeadows | Seabrook Reserve, Goulburn St, Broadmeadows | 1999 | 0 | |
Doveton Steelers | Doveton | Betula Reserve, Doveton | 2001 | 1 (2007) | |
South Eastern Titans | Dandenong | Greaves Reserve, Dandenong | 2007 | 0 | |
Werribee Bears | Werribee | Haines Reserve, Werribee | 2008 | 3 (2016, 2017, 2018) | |
North West Wolves | Niddrie | AJ Davis Reserve, Fullarton Rd, Airport West | 2010 | 0 | |
Casey Warriors | Clyde | Casey Fields, Cranbourne East | 2010 | 1 (2015) | |
Eastern Raptors | Boronia | Colchester Reserve, Colchester Rd, Boronia | 2011 | 0 | |
Melton Broncos | Melton | Mt Carberry Reserve, Melton South | 2013 | 0 | |
Frankston Raiders | Frankston | Peninsula Reserve, Frankston | 2015 | 1 (1983) | |
Mernda Dragons | Lalor | Huskisson Reserve, Lalor | 2015 | 0 | |
Truganina Rabbitohs | Truganina | Clearwood Drive Reserve, Truganina | 2015 | 2 (2019, 2022) | |
Sunshine Cowboys | Ardeer | More Park, Ardeer | 2016 | 0 | |
Pakenham Eels | Pakenham | Cardinia Recreation Reserve, Cardinia | 2016 | 0 | |
Hume Eagles | Craigieburn | Hothlyn Drive Reserve, Craigieburn | 2020 | 0 |
Goulburn Murray Rugby League
- Border Bears
- CSU Muddogs*
- Corowa Cougars*
- Shepparton Eagles
- Tumbarumba Greens*
- Wangaratta Knights
- Wodonga Wombats
- Wolfpack RLFC
Sunraysia-Riverlands Rugby League
- Mildura Tigers
- Mildura Warriors
- Robinvale Storm
Limestone Coast Rugby League
The Limestone Coast Rugby League is a competition co-administered by NRL SA and NRL Victoria.[8]
- Blue Lake Knights (Mount Gambier)*
- Gunditjmara Bulls
- Naracoorte Jets*
- Stawell Mounties
- Warrnambool Raiders
Western Australia
Australian Rugby League/Super League/S. G. Ball Cup
- Western Reds (Defunct)
S. G. Ball Cup
Affiliated States Championship
NRLWA Premiership
Colours | Club | District | Ground | Founded | Junior Association |
---|---|---|---|---|---|
Fremantle Roosters* | Fremantle | Treeby Sports Complex | 1948 | Southern Pride | |
South Perth Lions* | South Perth | George Burnett Park | 1948 | Southern Pride | |
Kalamunda Bulldogs | Belmont | Hartfield Park | 1949 | Northern Fusion | |
North Beach Sea Eagles* | North Beach | Charles Riley Reserve | 1951 | Northern Fusion | |
Willagee Bears | Willagee | Webber Reserve | 1962 | Southern Pride | |
Rockingham Coastal Sharks* | Rockingham | Lark Hill Sports Complex | 1988 | South West Dolphins | |
Joondalup Giants* | Joondalup | Admiral Reserve | 1990 | Northern Fusion | |
Mandurah Storm | Mandurah | Ocean road reserve | 2013 | South West Dolphins | |
Ellenbrook Rabbitohs* | Ellenbrook | Charlottes Vinyard Pavillion | 2015 | Northern Fusion | |
Kwinana Titans | Kwinana | Thomas Oval | 2022 | South West Dolphins | |
Alkimos Tigers | Eglinton | Amberton Playing Fields | 2015 | Northern Fusion | |
Busselton Broncos | Busselton | Busselton Sportsmans Club | 2017 | South West Dolphins | |
Bunbury Titans | Bunbury | Hay Park Sports Complex | 2017 | South West Dolphins | |
Dalyellup Rhinos | Dalleyup | East Dalyellup Pavilion | 2017 | South West Dolphins | |
Eaton Panthers | Eaton | 2017 | South West Dolphins | ||
Albany Sea Dragons | Albany | 2019 | South West Dolphins |
* Denotes currently fielding a First Grade Team in the Fuel to Go and Play Premiership
East Pilbara Rugby League
- Tom Price Steelers Rugby League Club
- Paraburdoo Pirates Touch & Rugby League Football Club
- Pannawonica Panthers
Goldfields Rugby League
- Goldfields Titans (Kalgoorlie)
Kimberley Rugby League
Pilbara Rugby League
The Pilbara Rugby League is a seven club competition in the north-west of Western Australia. The clubs are:[9]
- Broome Jets
- Karratha Broncos
- Karratha Roosters
- Karratha Storm
- Port Hedland Hawks
- South Hedland Cougars
- Wickham Wasps
See also
- List of Australian rules football clubs in Australia
- List of baseball teams in Australia
- List of rowing clubs in Australia
- List of Australian rugby union teams
- List of soccer clubs in Australia
- List of yacht clubs in Australia
- List of teams in the NSWRL/ARL/SL/NRL
- Rugby league in Australia
- List of rugby league clubs in France
- List of rugby league clubs in New Zealand
- Rugby League Competitions in Australia
References
- ^ "Competition: 2022 CENTRAL WEST OPEN AGE GOLD Draw". www.playrugbyleague.com.
- ^ "Competition: 2022 CENTRAL WEST OPEN AGE SILVER Draw". www.playrugbyleague.com.
- ^ "Competition: 2022 A Grade Draw". www.playrugbyleague.com.
- ^ Hanson, Jeff (18 March 2021). "First-grade competition to go ahead without Junee". Tumut and Adelong Times. Retrieved 3 July 2022.
- ^ "Cessnock Rugby League Football". Archived from the original on 14 September 2008. Retrieved 2 July 2022.
- ^ "Home". southleagues.com.au.
- ^ https://www.facebook.com/mtgambierrl [user-generated source]
- ^ https://www.facebook.com/mtgambierrl [user-generated source]
- ^ "Pilbara Rugby League". Retrieved 15 September 2012.
External links
- v
- t
- e
- NSWRL Reserve Grade (1908-1997)
- NSWRL First Division (1998-2002)
- NSWRL Premier League (2003-2007)
- Adelaide Rams
- Annandale
- Auckland Vulcans
- Balmain Tigers
- Bankstown City Bulls
- Brisbane Broncos
- Central Coast Centurions
- Central Coast Storm
- Cronulla Cobras
- Cronulla-Sutherland Sharks
- Glebe Dirty Reds
- Gold Coast Chargers
- Illawarra Cutters
- Illawarra RLFC
- Illawarra Steelers
- Manly Warringah Sea Eagles
- Melbourne Storm
- North Queensland Cowboys
- Perth Reds
- Shellharbour City Dragons
- South Queensland Crushers
- St. George Dragons
- St Mary's Cougars
- South Sydney Rabbitohs
- Sydney Roosters
- Sydney University
- Wentworthville Magpies
- Wests Tigers
- Windsor Wolves
- Wyong Roos