Purjehdus kesäolympialaisissa 2004
Tähän artikkeliin tai osioon ei ole merkitty lähteitä, joten tiedot kannattaa tarkistaa muista tietolähteistä. Voit auttaa Wikipediaa lisäämällä artikkeliin tarkistettavissa olevia lähteitä ja merkitsemällä ne ohjeen mukaan. |
Vuoden 2004 kesäolympialaisten purjehdus järjestettiin Kreikassa Ateenan Agios Kosmasin purjehduskeskuksessa. Laji oli tuolloin mukana 23:tta kertaa. Sekä miehet että naiset kilpailivat neljässä luokassa, ja lisäksi ohjelmassa oli kolme avointa luokkaa.
Mitalistit
Miehet
Luokka: | Kultaa: | Hopeaa: | Pronssia: |
---|---|---|---|
Mistral | Israel Gal Fridman | Kreikka Nikólaos Kaklamanákis | Iso-Britannia Nick Dempsey |
Finnjolla | Iso-Britannia Ben Ainsley | Espanja Rafael Trujillo | Puola Mateusz Kusznierewicz |
470 | Yhdysvallat Paul Foerster Kevin Burnham | Iso-Britannia Nick Rogers Joe Glanfield | Japani Kazuto Seki Kenjiro Todoroki |
Star | Brasilia Marcelo Ferreira Torben Grael | Kanada Ross MacDonald Mike Wolfs | Ranska Pascal Rambeau Xavier Rohart |
Naiset
Luokka: | Kultaa: | Hopeaa: | Pronssia: |
---|---|---|---|
Mistral | Ranska Faustine Merret | Kiina Yin Jian | Italia Alessandra Sensini |
E-jolla | Norja Siren Sundby | Tšekki Lenka Šmídová | Tanska Signe Livberg |
470 | Uusi-Seelanti Sofia Bekatorou Aimilia Tsoulfa | Espanja Natalia Vía-Dufresne Sandra Azón | Australia Therese Torgersson Vendela Zachrisson |
Yngling | Iso-Britannia Shirley Robertson Sarah Webb Sarah Ayton | Ukraina Ruslana Taran Hanna Kalinina Svitlana Matevuševa | Tanska Dorte Jensen Helle Jespersen Christina Otzen |
Avoimet luokat
Luokka: | Kultaa: | Hopeaa: | Pronssia: |
---|---|---|---|
Laser | Brasilia Robert Scheidt | Itävalta Andreas Geritzer | Slovenia Vasilij Žbogar |
49er | Espanja Iker Martinez Xabier Fernández | Ukraina Rodion Luka Heorhi Leontšuk | Iso-Britannia Chris Draper Simon Hiscocks |
Tornado | Itävalta Roman Hagara Hans-Peter Steinacher | Yhdysvallat John Lovell Charlie Ogletree | Argentiina Santiago Lange Carlos Epínola |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Iso-Britannia | 2 | 1 | 2 | 5 |
2 | Brasilia | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Espanja | 1 | 2 | 0 | 3 |
4 | Itävalta | 1 | 1 | 0 | 2 |
Kreikka | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Yhdysvallat | 1 | 1 | 0 | 2 | |
7 | Ranska | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
Norja | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Ukraina | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kiina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tšekki | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Tanska | 0 | 0 | 2 | 2 |
15 | Argentiina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Italia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japani | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Puola | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ruotsi | 0 | 0 | 1 | 1 |
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Nykyiset olympialuokat (2024)
470 • 49er • Laser Radial • Laser Standard • Nacra 17 • purjelauta (IQFoil) • leijalauta (Formula Kite)
Entisiä olympialuokkia
5.5m • 6mR • 6.5m • 7mR • 8mR • 8.5m • 9mR • 10mR • 12mR • 12′ kevytvene • 12 m2 Sharpie • 15mR • 18′ kevytvene • E-jolla • Elliott 6m • Finnjolla • Firefly • Flying Dutchman • Louhi • O-jolla • Ranskan kansallinen monotyyppi • Saaristoristeilijä • Snowbird • Soling • Star • Swallow • Tempest • Ton class (1⁄2 Ton, 1⁄2–1 Ton, 1–2 Ton, 2–3 Ton, 3–10 Ton, 10–20 Ton, Open) • Tornado • Yngling
purjelauta: Division II • Lechner A-390 • Mistral • RS:X • Windglider
2004 kesäolympialaisten kilpailutapahtumat |
Ammunta | Baseball | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Softball | Soutu | Sulkapallo | Taitouinti | Taekwondo | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu |