Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1989
| |||
Data | 17 lutego – 26 lutego 1989 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Lahti |
Zawody w biegach narciarskich na XXIV Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 17 lutego – 26 lutego 1989 w fińskim Lahti.
Wyniki zawodów
Mężczyźni
15 km techniką dowolną
- Data 20 lutego 1989
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Gunde Svan | Szwecja | 40:39,6 | |
Torgny Mogren | Szwecja | 41:02,9 | |
Lars Håland | Szwecja | 41:10,3 | |
4 | Aleksiej Prokurorow | ZSRR | 41:12,9 |
5 | Jari Räsänen | Finlandia | 41:22,1 |
6 | Jochen Behle | RFN | 41:26,6 |
7 | Kazunari Sasaki | Japonia | 41:29,1 |
8 | Giachem Guidon | Szwajcaria | 41:34,9 |
9 | Holger Bauroth | NRD | 41:37,4 |
10 | Silvano Barco | Włochy | 41:42,5 |
... | |||
40 | Andrzej Krygowski | Polska | 44:05,4 |
15 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Harri Kirvesniemi | Finlandia | 42:40,7 | |
Pål Gunnar Mikkelsplass | Norwegia | 42:44,0 | |
Vegard Ulvang | Norwegia | 43:08,4 | |
4 | Aki Karvonen | Finlandia | 43:17,8 |
5 | Thomas Eriksson | Szwecja | 43:23,5 |
6 | Gunde Svan | Szwecja | 43:26,6 |
7 | Lars Håland | Szwecja | 43:29,1 |
8 | Václav Korunka | Czechosłowacja | 43:38,1 |
8 | Oddvar Brå | Norwegia | 43:44,2 |
10 | Władimir Smirnow | ZSRR | 43:55,2 |
... | |||
54 | Andrzej Krygowski | Polska | 47:44,1 |
30 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Władimir Smirnow | ZSRR | 1:24:56,9 | |
Vegard Ulvang | Norwegia | 1:25:03,6 | |
Christer Majbäck | Szwecja | 1:25:09,8 | |
4 | Harri Kirvesniemi | Finlandia | 1:25:36,6 |
5 | Uwe Bellmann | NRD | 1:25:53,0 |
6 | Aleksiej Prokurorow | ZSRR | 1:26:03,5 |
7 | Marco Albarello | Włochy | 1:26:25,6 |
8 | Jochen Behle | RFN | 1:26:35,8 |
9 | Torgny Mogren | Szwecja | 1:26:38,1 |
10 | Pål Gunnar Mikkelsplass | Norwegia | 1:26:41,1 |
... | |||
53 | Andrzej Krygowski | Polska | 1:35:24,7 |
50 km techniką dowolną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Gunde Svan | Szwecja | 2:15:24,9 | |
Torgny Mogren | Szwecja | 2:16:09,2 | |
Aleksiej Prokurorow | ZSRR | 2:16:18,8 | |
4 | Lars Håland | Szwecja | 2:16:45,7 |
5 | Igor Badamszyn | ZSRR | 2:17:33,5 |
6 | Timo Kuorelahti | Finlandia | 2:17:36,5 |
7 | Maurilio De Zolt | Włochy | 2:18:58,8 |
8 | Al Pilcher | Kanada | 2:19:05,7 |
9 | Thomas Eriksson | Szwecja | 2:19:55,8 |
10 | Giachem Guidon | Szwajcaria | 2:20:11,5 |
Sztafeta 4 × 10 km
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Christer Majbäck Gunde Svan Lars Håland Torgny Mogren | Szwecja | 1:40:12,3 | |
Aki Karvonen Harri Kirvesniemi Kari Ristanen Jari Räsänen | Finlandia | 1:40:16,6 | |
Ladislav Švanda Martin Petrášek Radim Nyč Václav Korunka | Czechosłowacja | 1:40:13,7 | |
4 | Arild Monsen Pål Gunnar Mikkelsplass Terje Langli Vegard Ulvang | Norwegia | 1:40:14,1 |
5 | Siergiej Kiczkin Władimir Smirnow Władimir Sachnow Aleksiej Prokurorow | ZSRR | 1:40:26,4 |
6 | Torald Rein Uwe Bellmann Jens Lautner Holger Bauroth | NRD | 1:41:54,3 |
7 | Marco Albarello Giorgio Vanzetta Christian Saurer Silvano Barco | Włochy | 1:42:31,4 |
8 | Patrick Rémy Olivier Bulle Jean-Luc Thomas Claude Pierrat | Francja | 1:42:50,9 |
Kobiety
10 km techniką dowolną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Jelena Välbe | ZSRR | 27:04,5 | |
Marjo Matikainen | Finlandia | 27:36,7 | |
Tamara Tichonowa | ZSRR | 27:58,8 | |
4 | Alžběta Havrančíková | Czechosłowacja | 28:11,3 |
5 | Nina Gawriluk | Włochy | 28:18,0 |
6 | Marianne Dahlmo | Norwegia | 28:24,4 |
7 | Manuela Di Centa | Włochy | 28:28,6 |
8 | Łarisa Łazutina | ZSRR | 28:30,2 |
9 | Gabriele Hess | NRD | 28:32,5 |
10 | Stefania Belmondo | Włochy | 28:36,6 |
... | |||
37 | Małgorzata Ruchała | Polska | 30:25,2 |
38 | Bernadeta Bocek | Polska | 30:25,5 |
45 | Halina Nowak | Polska | 31:16,0 |
49 | Katarzyna Popieluch | Polska | 31:43,2 |
10 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Marja-Liisa Kirvesniemi | Finlandia | 29:19,0 | |
Pirkko Määttä | Finlandia | 30:12,2 | |
Marjo Matikainen | Finlandia | 30:12,9 | |
4 | Julija Szamszurina | ZSRR | 30:23,8 |
5 | Raisa Smietanina | ZSRR | 30:27,6 |
6 | Jelena Välbe | ZSRR | 30:28,7 |
7 | Tuulikki Pyykkönen | Finlandia | 30:33,8 |
8 | Manuela Di Centa | Włochy | 30:41,3 |
9 | Inger Helene Nybråten | Norwegia | 30:49,0 |
10 | Vida Vencienė | ZSRR | 30:50,9 |
... | |||
26 | Małgorzata Ruchała | Polska | 32:15,9 |
38 | Katarzyna Popieluch | Polska | 32:59,5 |
40 | Jolanta Sokołowska | Polska | 33:17,3 |
15 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Marjo Matikainen | Finlandia | 47:46,6 | |
Marja-Liisa Kirvesniemi | Finlandia | 47:48,6 | |
Pirkko Määttä | Finlandia | 48:20,8 | |
4 | Raisa Smietanina | ZSRR | 48:54,9 |
5 | Anne Jahren | Norwegia | 49:00,5 |
6 | Tuulikki Pyykkönen | Finlandia | 49:31,0 |
7 | Julija Szamszurina | ZSRR | 49:42,5 |
8 | Inger Helene Nybråten | Norwegia | 49:47,5 |
9 | Łarisa Łazutina | ZSRR | 49:57,9 |
10 | Marit Wold | Norwegia | 50:11,5 |
... | |||
22 | Katarzyna Popieluch | Polska | 52:31,9 |
23 | Jolanta Sokołowska | Polska | 52:34,2 |
27 | Małgorzata Ruchała | Polska | 52:57,4 |
30 km techniką dowolną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Jelena Välbe | ZSRR | 1:29:59,7 | |
Łarisa Łazutina | ZSRR | 1:30:07,7 | |
Marjo Matikainen | Finlandia | 1:30:30,6 | |
4 | Alžběta Havrančíková | Czechosłowacja | 1:30:39,9 |
5 | Manuela Di Centa | Włochy | 1:30:46,3 |
6 | Marianne Dahlmo | Norwegia | 1:31:23,0 |
7 | Vida Vencienė | ZSRR | 1:32:00,6 |
8 | Marja-Liisa Kirvesniemi | Finlandia | 1:32:16,0 |
9 | Marie-Helene Westin | Szwecja | 1:32:52,0 |
10 | Magdalena Wallin | Szwecja | 1:32:53,2 |
... | |||
25 | Małgorzata Ruchała | Polska | 1:36:08,7 |
34 | Katarzyna Popieluch | Polska | 1:38:19,8 |
Sztafeta 4 × 5 km
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Pirkko Määttä Marja-Liisa Kirvesniemi Jaana Savolainen Marjo Matikainen | Finlandia | 54:49,8 | |
Julija Szamszurina Raisa Smietanina Tamara Tichonowa Jelena Välbe | ZSRR | 54:56,9 | |
Inger Helene Nybråten Anne Jahren Nina Skeime Marianne Dahlmo | Norwegia | 55:52,3 | |
4 | Karin Svingstedt Magdalena Wallin Anna-Lena Fritzon Marie-Helene Westin | Szwecja | 56:29,3 |
5 | Lubomíra Balážová Zora Simčáková Anna Janoušková Alžběta Havrančíková | Czechosłowacja | 57:55,1 |
6 | Gabriella Carrel Stefania Belmondo Elena Desideri Manuela Di Centa | Włochy | 58:30,6 |
7 | Silvia Honegger Myrtha Fäsler Marianne Irniger Evi Kratzer | Szwajcaria | 58:37,0 |
8 | Angela Schmidt-Foster Lorna Sasseville Lisa Patterson Marie-Andrée Masson | Kanada | 58:43,2 |
... | |||
12 | Katarzyna Popieluch Małgorzata Ruchała Halina Nowak Bernadeta Bocek | Polska | 59:38,0 |
Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚ
Pozycja | Państwo | złoto | srebro | brąz | razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Finlandia | 4 | 4 | 3 | 11 |
2. | ZSRR | 3 | 2 | 2 | 7 |
3. | Szwecja | 2 | 2 | 3 | 7 |
4. | Norwegia | 0 | 2 | 2 | 4 |
5. | Czechosłowacja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia
- Wyniki na stronie FIS (ang.)
- Lahden Kaupunginmuseo: MM-kilpailut Lahti 1989. lahdenmuseot.fi. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-02)]. (fiń.).
- p
- d
- e