Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2001
Letnia Uniwersjada 2001 Pekin | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data | 27 sierpnia – 1 września 2001 | ||
Liczba konkurencji | 45 | ||
Liczba zawodników | 972[1] |
- Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 2001.
Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2001 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na stadionie Centrum Sportów Olimpijskich w Pekinie w sierpniu i wrześniu 2001 roku. Reprezentanci Polski zdobyli cztery medale, w tym jeden złoty[2].
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
Bieg na 100 m | Marcus Brunson | 10,15 | Giennadij Czernowoł | 10,29 | Chris Lambert | 10,39 |
Bieg na 200 m | Marcin Urbaś | 20,55 | Giennadij Czernowoł | 20,57 | Corné du Plessis | 20,58 |
Bieg na 400 m | Andrew Pierce | 45,34 | Clinton Hill | 45,63 | Andrij Twerdostup | 45,78 |
Bieg na 800 m | Khalid Tighazouine | 1:45,27 | Derrick Peterson | 1:45,49 | Otukile Lekote | 1:45,63 |
Bieg na 1500 m | Pedro Antonio Esteso | 3:43,98 | Gareth Turnbull | 3:44,21 | Aléxis Abraham | 3:44,48 |
Bieg na 5000 m | Serhij Łebid | 13:44,24 | Michaił Jeginow | 13:46,63 | Christian Belz | 13:48,21 |
Bieg na 10 000 m | John Kanyi | 28:27,42 | Ignacio Cáceres | 28:43,63 | Kazuyoshi Tokumoto | 28:47,34 |
Półmaraton | Masakazu Fujiwara | 1:04:12 | Wodage Zvadya | 1:04:30 | Ryoji Matsushita | 1:04,53 |
Bieg na 110 m przez płotki | Liu Xiang | 13,33 | Elmar Lichtenegger | 13,36 | Robert Kronberg | 13,40 |
Bieg na 400 m przez płotki | Alwyn Myburgh | 48,09 | Jewgienij Mieleszenko | 48,46 | Chen Tien-wen | 48,63 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Anthony Famiglietti | 8:21,97 | Jakub Czaja | 8:23,00 | Christian Belz | 8:24,46 |
Sztafeta 4 × 100 m[3][4] | Japonia Shingo Kawabata Kenji Nara Yusuke Omae Masayuki Okusakol | 38,77 | Stany Zjednoczone Kaaron Conwright Gerald Williams Marcus Brunson Josh Norman | 39,12 | Włochy Andrea Rabino Luca Verdecchia Andrea Colombo Massimiliano Donati | 39,35 |
Sztafeta 4 × 400 m[3][5] | Stany Zjednoczone Geno White Thomas Gerding Brandon Couts Andrew Pierce | 3:02,83 | Ukraina Ołeksandr Kajdasz Jewhen Ziukow Andrij Twerdostup Wołodymyr Rybałka | 3:02,87 | Japonia Mitsuhiro Sato Ken Yoshizawa Ryuki Muraki Masayuki Okusako | 3:03,63 |
Chód na 20 km | Lorenzo Civallero | 1:24:42 | Juan Manuel Molina | 1:25:07 | He Xiaodong | 1:25,17 |
Skok wzwyż | Aleksandr Krawcow | 2,28 | Hienadzij Maroz | 2,28 | Tora Harris | 2,26 |
Skok o tyczce | Aleksandr Awerbuch | 5,80 | Štěpán Janáček | 5,70 | Laurens Looije | 5,60 |
Skok w dal | Miguel Pate | 8,07 | Stephan Louw | 8,04 | Gable Garenamotse | 7,99 |
Trójskok | Kenta Bell | 17,22 | Marian Oprea | 17,11 | Jadel Gregório | 16,92 |
Pchnięcie kulą | Manuel Martínez | 20,97 | Jurij Biłonoh | 20,16 | Milan Haborák | 19,90 |
Rzut dyskiem | Aleksander Tammert | 65,19 | Leanid Czerauko | 63,15 | Aliaksandr Małaszewicz | 62,81 |
Rzut młotem | Nicola Vizzoni | 78,41 | Władysław Piskunow | 77,99 | Adrián Annus | 77,73 |
Rzut oszczepem | Ēriks Rags | 82,72 | Isbel Luaces | 81,68 | Gergely Horváth | 81,12 |
Dziesięciobój | Raúl Duany | 8069 pkt | Wołodymyr Mychajlenko | 8019 pkt | Qi Haifeng | 8019 pkt |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
Bieg na 100 m | Abi Oyepitan | 11,42 | Zeng Xiujun | 11,58 | Mireille Donders | 11,59 |
Bieg na 200 m | Li Xuemei | 22,86 | Kim Gevaert | 22,94 | Natalla Safronnikawa | 23,16 |
Bieg na 400 m | Demetria Washington | 51,22 | Otilia Ruicu | 51,82 | Mikele Barber | 51,92 |
Bieg na 800 m | Brigita Langerholc | 2:00,96 | Nedia Semedo | 2:01,64 | Tatjana Rodionowa | 2:01,68 |
Bieg na 1500 m | Süreyya Ayhan | 4:06,31 | Maria Cristina Grosu | 4:08,84 | Sabine Fischer | 4:08,93 |
Bieg na 5000 m | Dong Yanmei | 15:30,28 | Tatjana Chmielowa | 15:43,18 | Yoshiko Fujinaga | 15:43,94 |
Bieg na 10 000 m | Dong Yanmei | 32:45,14 | Yoshiko Fujinaga | 32:53,55 | Yukiko Akaba | 32:57,35 |
Półmaraton | Ham Bong-sil | 1:15:24 | Miki Oyama | 1:15:31 | Kim Chang-ok | 1:15:36 |
Bieg na 100 m przez płotki | Su Yiping | 12,95 | Maurren Maggi | 13,13 | Jacquie Munroa | 13,17 |
Bieg na 400 m przez płotki | Tasha Danvers | 54,94 | Małgorzata Pskit | 55,27 | Sonia Brito | 55,72 |
Sztafeta 4 × 100 m[3][6] | Chiny Chen Yueqin Yan Jiankui Li Xuemei Zeng Xiujun | 43,72 | Brazylia Maíla Machado Lucimar de Moura Maurren Maggi Rosemar Coelho Neto | 44,13 | Francja Katia Benth Céline Thelamon Reïna-Flor Okori Sylvanie Morandais | 44,24 |
Sztafeta 4 × 400 m[3][7] | Stany Zjednoczone Me’Lisa Barber Demetria Washington Carolyn Jackson Mikele Barber | 3:28,04 | Wielka Brytania Tasha Danvers Tracey Duncan Jennifer Meadows Lee McConnell | 3:30,40 | Białoruś Natalla Safronnikawa Swiatłana Usowicz Anna Kozak Iryna Chlustawa | 3:30,65 |
Chód na 10 km | Gao Hongmiao | 43:20 | Susana Feitor | 43:40 | Wang Liping | 44:01 |
Skok wzwyż | Wita Pałamar | 1,96 | Nicole Forrester | 1,94 | Nevena Lenđel | 1,91 |
Skok o tyczce | Gao Shuying | 4,52 | Sabine Schulte | 4,35 | Šárka Mládková | 4,20 |
Skok w dal | Maurren Maggi | 6,83 | Guan Yingnan | 6,56 | Kumiko Ikeda | 6,52 |
Trójskok | Tatjana Lebiediewa | 14,81 | Natalla Safronawa | 14,57 | Jelena Olejnikowa | 14,39 w |
Pchnięcie kulą | Yumileidi Cumbá | 18,90 | Lee Myung-sun | 18,79 | Katarzyna Żakowicz | 18,31 |
Rzut dyskiem | Li Qiumei | 61,66 | Li Yanfeng | 60,50 | Mélina Robert-Michon | 58,04 |
Rzut młotem | Manuela Montebrun | 69,78 | Yipsi Moreno | 68,39 | Ludmiła Gubkina | 67,97 |
Rzut oszczepem | Osleidys Menéndez | 69,82 | Nikola Tomečková | 62,20 | Wei Jianhua | 57,84 |
Siedmiobój | Jane Jamieson | 6041 | Swietłana Sokołowa | 5985 pkt | Sonja Kesselschläger | 5973 pkt |
Przypisy
- ↑ FISU World University Games. 1959–2019 Statistics. Summer Games Edition. Lozanna: Fédération Internationale du Sport Universitaire, 2019, s. 26.
- ↑ Polskie medale letnich uniwersjad [online], Akademicki Związek Sportowy, 30 grudnia 2008 [dostęp 2021-12-30] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-19] (pol.).
- ↑ a b c d Şevket F.Ş.F. Erbay Şevket F.Ş.F., 2001 Universiade [online], athleticspodium.com [dostęp 2021-12-30] (ang.).
- ↑ Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959–2011 гг. [online], docme.su, 2013, s. 69 [dostęp 2021-12-30] (ros.).
- ↑ Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959–2011 гг. [online], docme.su, 2013, s. 77–78 [dostęp 2021-12-30] (ros.).
- ↑ Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959–2011 гг. [online], docme.su, 2013, s. 147 [dostęp 2021-12-30] (ros.).
- ↑ Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959–2011 гг. [online], docme.su, 2013, s. 152 [dostęp 2021-12-30] (ros.).
Bibliografia
- World Student Games (Universiade – Men) [online], gbrathletics [dostęp 2021-12-30] (ang.).
- World Student Games (Universiade – Women) [online], gbrathletics [dostęp 2021-12-30] (ang.).
- p
- d
- e