2009 | 2011 | |
Trasa wyścigu |
Data | 3–25 lipca 2010 |
Etapów | 21 |
Dystans | 3642 km |
Czas zwycięzcy | 91h 58' 48” (39,6 km/h) |
Zgłoszenia | 198 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 170 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Andy Schleck |
Drugie miejsce | Denis Mienszow |
Trzecie miejsce | Samuel Sánchez |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Anthony Charteau |
Punktowa | Alessandro Petacchi |
Młodzieżowa | Andy Schleck |
Drużynowa | Team RadioShack |
| Multimedia w Wikimedia Commons | |
Strona internetowa |
97. edycja Tour de France odbyła się w dniach od 3 do 25 lipca 2010. Trasa największego kolarskiego wyścigu rozpoczęła się w holenderskim Rotterdamie[1] ośmiokilometrowym prologiem (jazdą indywidualną na czas). To pierwszy start w Holandii od 1996.
Wyścig odwiedził łącznie trzy kraje: Holandię, Belgię oraz Francję. Łącznie kolarze mieli do pokonania 3642 kilometry, w tym 60,9 w jazdach na czas. Odbyło się sześć etapów górskich, z których trzy zakończyły się górskimi finiszami, cztery etapy pagórkowate, dziewięć etapów płaskich oraz jeden prolog.
Wyścig zakończył się po 21 etapach (włącznie z prologiem). Meta tradycyjnie wyznaczona została w Paryżu.
Podczas drugiego dnia przerwy w Pau testowi antydopingowemu został poddany późniejszy zwycięzca całego wyścigu Hiszpan Alberto Contador. Niespełna miesiąc później w próbce A stwierdzono występowanie zabronionego anaboliku Klenbuterolu. Pozytywny wynik dało również badanie próbki B. Ostatecznie decyzją Sportowego Sądu Arbitrażowego z dnia 6 lutego 2011 roku Alberto Contador został pozbawiony wszystkich tytułów zdobytych od momentu stwierdzenia stosowania zabronionych środków. Tym samym zwycięzcą 97. edycji Tour de France został Andy Schleck[2].
Uczestnicy
Na starcie wyścigu stanęły 22 drużyny. Wśród nich znalazło się wszystkie osiemnaście ekip UCI ProTour 2010 oraz cztery inne zaproszone przez organizatorów. Każda z drużyn wystawiła po 9 kolarzy, dzięki czemu w całym wyścigu powinno wziąć udział 198 zawodników. Ostatecznie do prologu przystąpiło 197 zawodników, gdyż dzień wcześniej z wyścigu został wycofany Xavier Florencio z Cervélo TestTeam[3].
Lista drużyn uczestniczących w wyścigu[4]:
Przebieg trasy
Etap | Data | Trasa | Dystans | Typ | Zwycięzca | Lider |
P | 3 lipca | Rotterdam > Rotterdam | 8,9 km | | Jazda indywidualna na czas | Fabian Cancellara | Fabian Cancellara |
1 | 4 lipca | Rotterdam > Bruksela | 223,5 km | | płaski | Alessandro Petacchi | Fabian Cancellara |
2 | 5 lipca | Bruksela > Spa | 201 km | | płaski | Sylvain Chavanel | Sylvain Chavanel |
3 | 6 lipca | Wanze > Arenberg Porte du Hainaut | 213 km | | płaski | Thor Hushovd | Fabian Cancellara |
4 | 7 lipca | Cambrai > Reims | 153,5 km | | płaski | Alessandro Petacchi | Fabian Cancellara |
5 | 8 lipca | Épernay > Montargis | 187,5 km | | płaski | Mark Cavendish | Fabian Cancellara |
6 | 9 lipca | Montargis > Gueugnon | 227,5 km | | płaski | Mark Cavendish | Fabian Cancellara |
7 | 10 lipca | Tournus > Station des Rousses | 165,5 km | | pagórkowaty | Sylvain Chavanel | Sylvain Chavanel |
8 | 11 lipca | Station des Rousses > Morzine-Avoriaz | 189 km | | górski | Andy Schleck | Cadel Evans |
| 12 lipca | Dzień przerwy |
9 | 13 lipca | Morzine-Avoriaz > Saint-Jean-de-Maurienne | 204,5 km | | górski | Sandy Casar | Andy Schleck |
10 | 14 lipca | Chambéry > Gap | 179 km | | pagórkowaty | Sérgio Paulinho | Andy Schleck |
11 | 15 lipca | Sisteron > Bourg-lès-Valence | 184,5 km | | płaski | Mark Cavendish | Andy Schleck |
12 | 16 lipca | Bourg-de-Péage > Mende | 210,5 km | | pagórkowaty | Joaquim Rodríguez | Andy Schleck |
13 | 17 lipca | Rodez > Revel | 196 km | | płaski | Aleksandr Winokurow | Andy Schleck |
14 | 18 lipca | Revel > Ax 3 Domaines | 184,5 km | | górski | Christophe Riblon | Andy Schleck |
15 | 19 lipca | Pamiers > Bagnères-de-Luchon | 187,5 km | | górski | Thomas Voeckler | Alberto Contador |
16 | 20 lipca | Bagnères-de-Luchon > Pau | 199,5 km | | górski | Pierrick Fédrigo | Alberto Contador |
| 21 lipca | Dzień przerwy |
17 | 22 lipca | Pau > Col du Tourmalet | 174 km | | górski | Andy Schleck | Alberto Contador |
18 | 23 lipca | Salies-de-Béarn > Bordeaux | 198 km | | płaski | Mark Cavendish | Alberto Contador |
19 | 24 lipca | Bordeaux > Pauillac | 52 km | | Jazda indywidualna na czas | Fabian Cancellara | Alberto Contador |
20 | 25 lipca | Longjumeau > Paryż (Avenue des Champs-Élysées) | 102,5 km | | płaski | Mark Cavendish | Alberto Contador |
Prolog – 03.07 : Rotterdam > Rotterdam, 8,9 km
Etap 1 – 04.07 : Rotterdam > Bruksela, 223,5 km
Etap 2 – 05.07 : Bruksela > Spa, 201 km
Etap 3 – 06.07 : Wanze > Arenberg Porte du Hainaut, 213 km
Etap 4 – 07.07 : Cambrai > Reims, 153,5 km
Etap 5 – 08.07 : Épernay > Montargis, 187,5 km
Etap 6 – 09.07 : Montargis > Gueugnon, 227,5 km
Etap 7 – 10.07 : Tournus > Station des Rousses, 165,5 km
Etap 8 – 11.07 : Station des Rousses > Morzine-Avoriaz, 189 km
Etap 9 – 13.07 : Morzine-Avoriaz > Saint-Jean-de-Maurienne, 204,5 km
Etap 10 – 14.07 : Chambéry > Gap, 179 km
Etap 11 – 15.07 : Sisteron > Bourg-lès-Valence, 184,5 km
Etap 12 – 16.07 : Bourg-de-Péage > Mende, 210,5 km
Etap 13 – 17.07 : Rodez > Revel, 196 km
Etap 14 – 18.07 : Revel > Ax 3 Domaines, 184,5 km
Etap 15 – 19.07 : Pamiers > Bagnères-de-Luchon, 187,5 km
Etap 16 – 20.07 : Bagnères-de-Luchon > Pau, 199,5 km
Etap 17 – 22.07 : Pau > Col du Tourmalet, 174 km
Etap 18 – 23.07 : Salies-de-Béarn > Bordeaux, 198 km
Etap 19 – 24.07 : Bordeaux > Pauillac, 52 km
Etap 20 – 25.07 : Longjumeau > Paryż, 102,5 km
Liderzy klasyfikacji po etapach
Klasyfikacje
Przypisy
- ↑ Grand start 2010. letour.fr. [dostęp 2010-07-05]. (ang.).
- ↑ a b Odebrali tytuł Contadorowi z TdF 2010. eurosport.pl. [dostęp 2012-02-06]. (pol.).
- ↑ Florencio explains why he is out of the Tour. cyclingnews.com. [dostęp 2010-07-05]. (ang.).
- ↑ Tour de France 2010 Teams. letour.fr. [dostęp 2010-07-05]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Strona oficjalna
- Program wyścigu
- Tour de France 2010 na stronie cyclingnews.com. cyclingnews.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-14)].
- Universalis: 2010-97e-tour-de-france