20 kilometer gång för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 2000
Damernas 20 kilometer gång vid de XXVII:e olympiska sommarspelen | ||||
Anläggning | ANZ Stadium | |||
---|---|---|---|---|
Datum | 28 september | |||
Deltagare | 57 från 30 nationer | |||
Vinnartid | 1:29.05 OR | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
2004 → |
Friidrott vid OS 2000 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
20 kilometer gång för damer vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 28 september.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
20 kilometer gång | Liping Wang Kina | 1:29.05 (OR) | Kjersti Plätzer Norge | 1:29.33 | María Vasco Spanien | 1:30.23 |
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
- w innebär medvind > 2,0 m/s
Placering | Idrottare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|
Wang Liping (CHN) | 1:29.05 | OR | |
Kjersti Plätzer (NOR) | 1:29.33 | ||
María Vasco (ESP) | 1:30.23 | ||
4 | Erica Alfridi (ITA) | 1:31.25 | |
5 | María Guadalupe Sánchez (MEX) | 1:31.33 | |
6 | Norica Câmpean (ROU) | 1:31.50 | |
7 | Kerry Saxby-Junna (AUS) | 1:32.02 | |
8 | Tatiana Gudkova (RUS) | 1:32.35 | |
9 | Natalja Misjulja (BLR) | 1:33.08 | |
10 | Gillian O'Sullivan (IRL) | 1:33.10 | |
11 | Athina Papayianni (GRE) | 1:33.14 | PB |
12 | Valentina Savtjuk (UKR) | 1:33.22 | |
13 | Ana Maria Groza (ROU) | 1:33.38 | |
14 | Susana Feitor (POR) | 1:33.53 | |
15 | Yuan Yufang (MAS) | 1:34.19 | SB |
16 | Kristina Saltanovič (LTU) | 1:34.24 | |
17 | Michelle Rohl (USA) | 1:34.26 | |
18 | Mária Urbanik (HUN) | 1:34.45 | |
19 | Beate Gummelt (GER) | 1:34.59 | |
20 | Encarna Granados (ESP) | 1:35.06 | |
21 | Svetlana Tolstaja (KAZ) | 1:35.19 | |
22 | Nora Leksir (FRA) | 1:35.29 | |
23 | Fatiha Ouali (FRA) | 1:35.35 | |
24 | Vira Zozulja (UKR) | 1:35.43 | |
25 | Kim Mi-Jeong (KOR) | 1:36.09 | NR |
26 | Mara Ibañez (MEX) | 1:36.17 | |
27 | Eva Pérez (ESP) | 1:36.35 | |
28 | Valentina Tsibulskaja (BLR) | 1:36.44 | |
29 | Anikó Szebenszky (HUN) | 1:36.46 | |
30 | Jolanta Dukure (LAT) | 1:36.54 | |
31 | Sonata Milušauskaitė (LTU) | 1:37.14 | |
32 | Larisa Ramazanova (BLR) | 1:37.39 | |
33 | Lisa Langford (GBR) | 1:37.47 | |
34 | Ivis Martínez (ESA) | 1:38.07 | |
35 | Olive Loughnane (IRL) | 1:38.23 | |
36 | Khristina Kokotou (GRE) | 1:38.52 | |
37 | Anita Liepiņa (LAT) | 1:39.17 | |
38 | Chen Yueling (USA) | 1:39.36 | |
39 | Lisa Sheridan-Paolini (AUS) | 1:40.57 | |
40 | Jelena Kuznetsova (KAZ) | 1:42.45 | |
41 | Teresita Collado (GUA) | 1:43.28 | |
42 | Geovanna Irusta (BOL) | 1:43.34 | |
43 | Zuzana Blažeková (SVK) | 1:44.03 | |
44 | Debbi Lawrence (USA) | 1:47.20 | |
45 | Bahia Boussad (ALG) | 1:52.50 | |
Fullföljde inte (DNF) | |||
— | Kathrin Born-Boyde (GER) | DNF | |
— | Aida İsajeva (AZE) | DNF | |
— | Olga Poljakova (RUS) | DNF | |
— | Katarzyna Radtke (POL) | DNF | |
— | Annarita Sidoti (ITA) | DNF | |
— | Maja Sazonova (KAZ) | DNF | |
— | Irina Stankina (RUS) | DNF | |
Diskvalificerade (DSQ) | |||
— | Liu Hongyu (CHN) | DSQ | |
— | Graciela Mendoza (MEX) | DSQ | |
— | Janice McCaffrey (CAN) | DSQ | |
— | Elisabetta Perrone (ITA) | DSQ | |
— | Jane Saville (AUS) | DSQ |
Referenser
Källor
- Resultat, Sports-reference.com
|