Nya Zeeland deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 147 deltagare, 77 män och 70 kvinnor. De tog totalt fyra medaljer, ett guld och tre brons.[1]
Medaljer
Guld
Brons
Basket
Herrar Gruppspel Lag | Vinster | Förluster | PF | PA | Poäng |
USA | 5 | 0 | 505 | 359 | +146 | 10 | |
Italien | 3 | 2 | 332 | 349 | −17 | 8 | 1W–0L |
Litauen | 3 | 2 | 372 | 339 | +33 | 8 | 0W–1L |
Frankrike | 2 | 3 | 372 | 374 | −2 | 7 | 1W–0L |
Kina | 2 | 3 | 368 | 419 | −51 | 7 | 0W–1L |
Nya Zeeland | 0 | 5 | 307 | 416 | −109 | 5 | |
- Damer
- Gruppspel
Lag | Vinster | Förluster | PF | PA | Poäng |
USA | 5 | 0 | 446 | 312 | 10 |
Ryssland | 3 | 2 | 398 | 325 | 8 |
Sydkorea | 3 | 2 | 343 | 296 | 8 |
Polen | 3 | 2 | 327 | 339 | 8 |
Kuba | 1 | 4 | 318 | 358 | 6 |
Nya Zeeland | 0 | 5 | 304 | 396 | 5 |
Boxning
Supertungvikt
- Angus Shelford
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Förlorade mot Oleksii Mazikin från Ukraina (gick inte vidare)
Bågskytte
Cykling
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Kashi Leuchs
- Final — 2:16:37.57 (→ 17:e plats)
Damernas terränglopp
- Susy Pryde
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Landsväg
Herrar
Herrarnas linjelopp
- Chris Jenner
- Final — 5:30:46 (→ 47:e plats)
- Julian Dean
- Final — 5:30:46 (→ 61:e plats)
- Scott Guyton
- Final — 5:43:21 (→ 85:e plats)
- Glen Mitchell
Damer
Damernas linjelopp
- Jacinta Coleman
- Final — 3:06:31 (→ 18:e plats)
- Roz Reekie-May
- Final — 3:10:34 (→ 36:e plats)
- Susy Pryde
Bana
Herrar
Herrarnas sprint
- Anthony Peden
- Kval — 10.649
- Första omgången — DNS
Herrarnas förföljelse
- Gary Anderson
- Kval — 04:32.304 (→ gick inte vidare)
Herrarnas tempolopp
- Matt Sinton
- Final — 01:05.706 (→ 11:e plats)
Herrarnas poänglopp
- Glen Thomson
- Poäng — 6
- Varv efter — 1 (→ 7:e plats)
Herrarnas keirin
- Anthony Peden
- Första omgången — Heat — 2; Plats — DNF
- Återkval — Heat — 2; Plats — 3 (→ gick inte vidare)
- Matt Sinton
- Första omgången — Heat — 3; Plats — 5
- Återkval — Heat — 1; Plats — 4 (→ gick inte vidare)
Herrarnas lagförföljelse
- Tim Carswell, Lee Vertongen, Gary Anderson, Greg Henderson
- Kval — 04:06.463
- Kvartsfinal — 04:06.495 (→ gick inte vidare)
Damer
Damernas sprint
- Fiona Ramage
- Kval — 11.803
- Åttondelsfinal — Lost to Oxana Grichina från Ryssland
- Åttondelsfinal, återkval — Heat 2; 3:e plats
- Finals 9-12 — (→ 10:e plats)
Damernas förföljelse
Damernas tempolopp
- Fiona Ramage
- Final — 36.536 (→ 16:e plats)
Damernas poänglopp
Friidrott
Herrar
Herrarnas 10 000 meter
- Michael Aish
- Omgång 1 — 29:31.83 (→ gick inte vidare)
Herrarnas diskuskastning
- Ian Winchester
- Kval — 58.64 (→ gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Glenn Howard
- Kval — 2.15 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Craig Barrett
- Final — 3:55:53 (→ 18th place)
Damer
Damernas 800 meter
- Toni Hodgkinson
- Omgång 1 — 01:59.37
- Semifinal — 01:59.84 (→ gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Toni Hodgkinson
- Omgång 1 — 04:12.59 (→ gick inte vidare)
Damernas diskuskastning
Damernas släggkastning
- Tasha Williams
- Kval — 61.18 (→ gick inte vidare)
Damernas längdhopp
- Chantal Brunner
- Kval — 6.42 (→ gick inte vidare)
Landhockey
Damer Coach: Jan Borren
- Skippy Hamahona
- Moira Senior
- Kylie Foy (c)
- Sandy Bennett
- Diana Weavers
- Rachel Petrie
- Anna Lawrence
- Jenny Duck
- Kate Trolove
- Michelle Turner
- Mandy Smith
- Suzie Pearce
- Anne-Marie Irving (GK)
- Helen Clarke (GK)
- Caryn Paewai
- Tina Bell-Kake
- Gruppspel
- Slutomgång
Ridsport
Rodd
Herrarnas singelsculler
- Rob Waddell
- Kval — 6m 54,20s
- Semifinal — 6m 58,01s
- Final — 6m 48,90s (→ 1:a plats)
Herrarnas fyra utan styrman
- Scott Brownlee
- Toni Dunlop
- Rob Hellstrom
- Dave Schaper
- Final — 6m 09,13s (→ 6:e plats)
Segling
Mistral
- Aaron McIntosh
- Lopp 1 — (37) OCS
- Lopp 2 — 9
- Lopp 3 — 4
- Lopp 4 — 10
- Lopp 5 — 9
- Lopp 6 — 3
- Lopp 7 — 1
- Lopp 8 — 5
- Lopp 9 — (12)
- Lopp 10 — 3
- Lopp 11 — 4
- Final — 48 (→ Brons)
Finnjolle
- Clifton Webb
- Lopp 1 — 15
- Lopp 2 — 9
- Lopp 3 — 15
- Lopp 4 — 10
- Lopp 5 — 12
- Lopp 6 — 11
- Lopp 7 — 16
- Lopp 8 — 4
- Lopp 9 — 16
- Lopp 10 — (18)
- Lopp 11 — (26) OCS
- Final — 109 (→ 16:e plats)
470
- Simon Cooke och Peter Nicholas
- Lopp 2 — (15)
- Lopp 3 — 9
- Lopp 4 — 12
- Lopp 5 — 10
- Lopp 6 — 12
- Lopp 7 — (15)
- Lopp 8 — 3
- Lopp 9 — 3
- Lopp 10 — 13
- Lopp 11 — 8
- Final — 76 (→ 7:e plats)
Mistral
- Barbara Kendall
- Lopp 1 — 2
- Lopp 2 — 3
- Lopp 3 — 2
- Lopp 4 — 3
- Lopp 5 — (7)
- Lopp 6 — 1
- Lopp 7 — 3
- Lopp 8 — 1
- Lopp 9 — (5)
- Lopp 10 — 1
- Lopp 11 — 3
- Final — 19 (→ Brons)
Europajolle
- Sarah Macky
- Lopp 1 — 12
- Lopp 2 — 1
- Lopp 3 — 14
- Lopp 4 — (16)
- Lopp 5 — 12
- Lopp 6 — 11
- Lopp 7 — 5
- Lopp 8 — (15)
- Lopp 9 — 6
- Lopp 10 — 3
- Lopp 11 — 15
- Final — 79 (→ 9:e plats)
470
- Melinda Henshaw och Jenny Egnot
- Lopp 1 — 13
- Lopp 2 — 3
- Lopp 3 — 6
- Lopp 4 — 1
- Lopp 5 — 7
- Lopp 6 — 10
- Lopp 7 — 6
- Lopp 8 — (19)
- Lopp 9 — (20) OCS
- Lopp 10 — 16
- Lopp 11 — 10
- Final — 72 (→ 11:e plats)
Laser
- Peter Fox
- Lopp 1 — 14
- Lopp 2 — 19
- Lopp 3 — 13
- Lopp 4 — (44) OCS
- Lopp 5 — 22
- Lopp 6 — 20
- Lopp 7 — 7
- Lopp 8 — 18
- Lopp 9 — 23
- Lopp 10 — 8
- Lopp 11 — (24)
- Final — 144 (→ 21:a plats)
Tornado
- Chris Dickson och Glen Sowry
- Lopp 1 — 5
- Lopp 2 — 2
- Lopp 3 — 7
- Lopp 4 — (15)
- Lopp 5 — 10
- Lopp 6 — 1
- Lopp 7 — 5
- Lopp 8 — 7
- Lopp 9 — (12)
- Lopp 10 — 3
- Lopp 11 — 6
- Final — 46 (→ 5:e plats)
Starbåt
- Gavin Brady och Jamie Gale
- Lopp 1 — (16)
- Lopp 2 — 1
- Lopp 3 — 5
- Lopp 4 — 9
- Lopp 5 — 5
- Lopp 6 — 15
- Lopp 7 — 6
- Lopp 8 — 5
- Lopp 9 — 2
- Lopp 10 — (16)
- Lopp 11 — 9
- Final — 57 (→ 9:e plats)
Soling
- Don Cowie, Rod Davis och Alan Smith
- Kvartsfinal — (2-3) 2 points → gick inte vidare
49er
- Daniel Slater och Nathan Handley
- Lopp 1 — (14)
- Lopp 2 — 9
- Lopp 3 — (18) OCS
- Lopp 4 — 5
- Lopp 5 — 12
- Lopp 6 — 7
- Lopp 7 — 5
- Lopp 8 — 12
- Lopp 9 — 4
- Lopp 10 — 2
- Lopp 11 — 3
- Lopp 12 — 8
- Lopp 13 — 2
- Lopp 14 — 7
- Lopp 15 — 13
- Lopp 16 — 10
- Final — 99 (→ 8:e plats)
Softboll
- Grundomgång
| Spelade | Vunna | Förlorade | RF | RA | Procent |
Japan | 7 | 7 | 0 | 18 | 7 | 1,000 |
Australien | 7 | 6 | 1 | 22 | 5 | 0,857 |
Kina | 7 | 5 | 2 | 26 | 4 | 0,714 |
USA | 7 | 4 | 3 | 19 | 6 | 0,571 |
Italien | 7 | 2 | 5 | 3 | 27 | 0,286 |
Nya Zeeland | 7 | 2 | 5 | 12 | 22 | 0,286 |
Kuba | 7 | 1 | 6 | 6 | 30 | 0,143 |
Kanada | 7 | 1 | 6 | 13 | 18 | 0,143 |
Triathlon
Herrarnas triathlon
- Craig Watson — 1:50:01,85 (→ 16:e plats)
- Hamish Carter — 1:50:57,17 (→ 26:e plats)
- Ben Bright — 1:52:17,26 (→ 38:e plats)
Damernas triathlon
- Evelyn Williamson — 2:05:38,30 (→ 22:a plats)
Referenser
- ^ New Zealand at the 2000 Sydney Summer Games Arkiverad 4 juni 2009 hämtat från the Wayback Machine.. Sports Reference. Läst 10 december 2015.