Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1999
Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1999 kolmannen kerran. Kilpailut pidettiin Portugalin Lissabonissa Complexo Desportivo do Jamorissa 9.–12. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Mark Foster | 21,71 | Pieter van den Hoogenband | 21,79 | Lorenzo Vismara | 21,83 |
100 m | Pieter van den Hoogenband | 47,20 | Lars Frölander | 47,86 | Karel Novy | 48,44 |
200 m | Pieter van den Hoogenband | 1.44,34 | Massimiliano Rosolino | 1.45,22 | Stefan Herbst | 1.46,09 |
400 m | Massimiliano Rosolino | 3.42,00 | Jörg Hoffmann | 3.42,88 | James Salter | 3.43,48 |
1 500 m | Ihor Tšervynskyi | 14.42,05 | Jörg Hoffmann | 14.45,71 | Teo Edo | 14.59,43 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Miro Žeravica | 24,70 | Tomislav Karlo | 24,72 | Sebastian Halgasch | 24,79 |
100 m | Örn Arnarson | 53,13 | Derya Büyükuncu | 53,17 | Volodymyr Nikolaitšuk | 53,27 |
200 m | Örn Arnarson | 1.54,23 | Jirka Letzin | 1.55,19 | Adam Ruckwood | 1.55,25 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Mark Warnecke | 27,10 | Oleh Lisohor | 27,37 | Roman Sludnov | 27,38 |
100 m | Roman Sludnov | 58,85 | Patrik Isaksson | 59,32 | José Couto | 59,70 |
200 m | Stéphan Perrot | 2.07,82 | José Couto | 2.09,98 | Adam Whitehead | 2.10,98 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Miloš Milošević Lars Frölander | 23,35 | – | – | Jere Hård | 23,81 SE |
100 m | Lars Frölander | 51,19 | James Hickman | 51,43 | Denys Sylantjev | 52,01 |
200 m | James Hickman | 1.53,52 | Thomas Rupprath | 1.54,43 | Denys Sylantjev | 1.54,86 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Jens Kruppa | 53,93 | Peter Mankoč | 54,27 | Marcel Wouda | 54,38 |
200 m | Marcel Wouda | 1.56,46 | Jirka Letzin | 1.58,23 | Massimiliano Rosolino | 1.58,57 |
400 m | Frederik Hviid | 4.08,85 | Jirka Letzin | 4.09,85 | Michael Halika | 4.12,25 |
Viestit | ||||||
4 × 50 m vapaauinti | Ruotsi Claes Andersson Lars Frölander Stefan Nystrand Daniel Carlsson | 1.27,12 | Saksa Mitja Zastrow Alexander Lüderitz Stephan Kunzelmann Kai Hanschmann | 1.27,76 | Alankomaat Dennis Rijnbeek Stefan Aartsen Marcel Wouda Pieter van den Hoogenband | 1.27,95 |
4 × 50 m sekauinti | Ruotsi Daniel Carlsson Patrik Isaksson Lars Frölander Stefan Nystrand | 1.36,00 | Saksa Sebastian Halgasch Mark Warnecke Thomas Rupprath Alexander Lüderitz | 1.36,56 | Iso-Britannia Neil Willey Darren Mew James Hickman Mark Foster | 1.36,78 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Therese Alshammar | 24,09 ME | Anna-Karin Kammerling Sue Rolph | 24,90 | – | – |
100 m | Therese Alshammar | 52,80 ME | Sue Rolph | 53,26 | Sandra Völker | 53,34 |
200 m | Martina Moravcová | 1.56,28 | Josefin Lillhage | 1.57,15 | Natallja Baranouskaja | 1.57,33 |
400 m | Jana Klotškova | 4.05,12 | Natallja Baranouskaja | 4.06,13 | Silvia Szalai | 4.06,48 |
800 m | Jana Klotškova | 8.22,37 | Flavia Rigamonti | 8.25,82 | Jana Henke | 8.28,89 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Sandra Völker | 27,31 | Nina Živanevskaja | 28,24 | Antje Buschschulte | 28,35 |
100 m | Nina Živanevskaja | 59,87 | Antje Buschschulte | 1.00,08 | Sarah Price | 1.00,88 |
200 m | Antje Buschschulte | 2.08,11 | Nina Živanevskaja | 2.09,47 | Nicole Hetzer | 2.09,62 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Zoë Baker | 31,40 | Ágnes Kovács | 31,49 | Janne Schäfer | 31,95 |
100 m | Brigitte Becue | 1.08,15 | Ágnes Kovács | 1.08,30 | Emma Igelström | 1.08,74 |
200 m | Anne Poleska | 2.24,78 | Ágnes Kovács | 2.25,41 | Brigitte Becue | 2.26,82 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Anna-Karin Kammerling | 25,64 ME | Johanna Sjöberg | 26,42 | Nicola Jackson | 27,17 |
100 m | Johanna Sjöberg | 57,73 | Mette Jacobsen | 59,11 | Sophia Skou | 59,80 |
200 m | Mette Jacobsen | 2.06,87 | Johanna Sjöberg | 2.08,62 | Sophia Skou | 2.09,33 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Martina Moravcová | 1.00,78 | Annika Mehlhorn | 1.01,82 | Nataša Kejžar | 1.02,16 |
200 m | Jana Klotškova | 2.09,08 EE | Martina Moravcová | 2.09,25 | Sue Rolph | 2.11,29 |
400 m | Jana Klotškova | 4.34,07 | Nicole Hetzer | 4.37,47 | Hana Černá | 4.37,74 |
Viestit | ||||||
4 × 50 m vapaauinti | Ruotsi Johanna Sjöberg Therese Alshammar Anna-Karin Kammerling Malin Svahnström | 1.38,45 ME | Saksa Katrin Meißner Simone Osygus Sandra Völker Britta Steffen | 1.39,21 | Iso-Britannia Alison Sheppard Nicola Jackson Karen Pickering Sue Rolph | 1.39,93 |
4 × 50 m sekauinti | Ruotsi Therese Alshammar Emma Igelström Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 1.49,47 ME | Saksa Sandra Völker Janne Schäfer Marietta Uhle Katrin Meißner | 1.49,87 | Iso-Britannia Katy Sexton Zoë Baker Nicola Jackson Sue Rolph | 1.51,64 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ruotsi | 9 | 7 | 1 | 17 |
2 | Saksa | 6 | 12 | 8 | 26 |
3 | Ukraina | 5 | 1 | 3 | 9 |
4 | Iso-Britannia | 3 | 3 | 9 | 15 |
5 | Alankomaat | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | Espanja | 2 | 2 | 1 | 5 |
7 | Kroatia | 2 | 1 | 0 | 3 |
Slovakia | 2 | 1 | 0 | 3 | |
9 | Islanti | 2 | 0 | 0 | 2 |
10 | Italia | 1 | 1 | 2 | 4 |
Tanska | 1 | 1 | 2 | 4 | |
12 | Belgia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Venäjä | 1 | 0 | 1 | 2 | |
14 | Ranska | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Unkari | 0 | 3 | 0 | 3 |
16 | Portugali | 0 | 1 | 1 | 2 |
Slovenia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Sveitsi | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Valko-Venäjä | 0 | 1 | 1 | 2 | |
20 | Turkki | 0 | 1 | 0 | 1 |
21 | Israel | 0 | 0 | 1 | 1 |
Suomi | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tšekki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 39 | 38 | 37 | 114 |
Lähteet
- Tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|