Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1970
Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1970 12. kertaa. Kilpailut pidettiin Espanjan Barcelonassa 5.–13. syyskuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, uimahypyt ja miesten vesipallo.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
100 m | Michel Rousseau | 52,9 | Roland Matthes | 53,5 | Georgi Kulikov | 53,7 |
200 m | Hans Faßnacht | 1.55,2 | Gunnar Larsson | 1.55,7 | Georgi Kulikov | 1.56,6 |
400 m | Gunnar Larsson | 4.02,6 ME | Hans Faßnacht | 4.03,0 | Santiago Esteva | 4.08,3 |
1 500 m | Hans Faßnacht | 16.19,9 | Werner Lampe | 16.25,6 | Santiago Esteva | 16.35,7 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Roland Matthes | 58,9 | Santiago Esteva | 59,9 | Bob Schoutsen | 1.00,4 |
200 m | Roland Matthes | 2.08,8 | Santiago Esteva | 2.09,7 | Volker Werner | 2.11,5 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Nikolai Pankin | 1.06,8 | Roger-Philippe Menu | 1.07,8 | Rolf Klees | 1.08,1 |
200 m | Klaus Katzur | 2.26,0 | Nikolai Pankin | 2.26,1 | Walter Kusch | 2.28,2 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Hans Lampe | 57,5 | Udo Poser | 57,9 | Vladimir Nemšilov | 58,0 |
200 m | Udo Poser | 2.08,0 | Folkert Meeuw | 2.08,2 | Hartmut Flöckner | 2.09,6 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Gunnar Larsson | 2.09,3 ME | Matthias Pechmann | 2.13,6 | Hans Ljungberg | 2.14,3 |
400 m | Gunnar Larsson | 4.36,2 | Hans Faßnacht | 4.36,9 | Matthias Pechmann | 4.40,6 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Neuvostoliitto Vladimir Bure Viktor Mazanov Georgi Kulikov Leonid Iljitšov | 3.32,3 | Länsi-Saksa Gerhard Schiller Rainer Jacob Folkert Meeuw Hans Faßnacht | 3.34,1 | Itä-Saksa Roland Matthes Lutz Unger Frank Seebald Udo Poser | 3.34,6 |
4 × 200 m vapaauinti | Länsi-Saksa Werner Lampe Olaf von Schilling Folkert Meeuw Hans Faßnacht | 7.49,5 | Neuvostoliitto Georgi Kulikov Ahmed Anarbajev Aleksandr Samsonov Vladimir Bure | 7.52,8 | Itä-Saksa Lutz Unger Wilfried Hartung Roland Matthes Udo Poser | 7.54,5 |
4 × 100 m sekauinti | Itä-Saksa Roland Matthes Klaus Katzur Udo Poser Lutz Unger | 3.54,4 ME | Ranska Jean-Paul Berjeau Roger-Philippe Menu Alain Mosconi Michel Rousseau | 3.57,6 | Neuvostoliitto Viktor Krasko Nikolai Pankin Vladimir Nemšilov Leonid Iljitšov | 3.58,0 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
100 m | Gabriele Wetzko | 59,6 | Mirjana Šegrt | 1.00,8 | Alexandra Jackson | 1.00,8 |
200 m | Gabriele Wetzko | 2.08,2 | Mirjana Šegrt | 2.11,9 | Yvonne Nieber | 2.12,8 |
400 m | Elke Sehmisch | 4.32,9 | Gunilla Jonsson | 4.36,8 | Karin Tülling | 4.38,0 |
800 m | Karin Neugebauer | 9.29,1 | Linda de Boer | 9.35,7 | Novella Calligaris | 9.38,8 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Tinatin Lekveišvili | 1.07,8 | Andrea Gyarmati | 1.07,9 | Jacobje Buter | 1.08,5 |
200 m | Andrea Gyarmati | 2.25,5 | Barbara Hofmeister | 2.26,6 | Tinatin Lekveišvili | 2.27,1 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Galina Stepanova | 1.15,6 | Uta Frommater | 1.16,9 | Alla Grebennikova | 1.16,9 |
200 m | Galina Stepanova | 2.40,7 | Alla Grebennikova | 2.43,5 | Dorothy Harrison | 2.45,6 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Andrea Gyarmati | 1.05,0 | Helga Lindner | 1.05,6 | Edeltraut Koch | 1.05,8 |
200 m | Helga Lindner | 2.20,2 | Mirjana Šegrt | 2.24,5 | Evelyn Stolze | 2.25,6 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Martina Grunert | 2.26,6 | Evelyn Stolze | 2.29,3 | Shelagh Ratcliffe | 2.29,6 |
400 m | Evelyn Stolze | 5.07,0 | Brigitte Schuchardt | 5.18,3 | Shelagh Ratcliffe | 5.19,6 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Itä-Saksa Gabriele Wetzko Iris Komar Elke Sehmisch Sabine Schulze | 4.00,8 ME | Unkari Andrea Gyarmati Judit Turóczy Edit Kovács Magdolna Patóh | 4.02,7 | Ruotsi Elisabeth Berglund Eva Andersson Anita Zarnowiecki Gunilla Jonsson | 4.07,4 |
4 × 100 m sekauinti | Itä-Saksa Barbara Hofmeister Brigitte Schuchardt Helga Lindner Gabriele Wetzko | 4.30,1 | Neuvostoliitto Tinatin Lekveišvili Galina Stepanova Valentina Tutajeva Tatjana Zolotnitskaja | 4.31,3 | Länsi-Saksa Angelika Kraus Uta Frommater Heike Nagel Heidemarie Reineck | 4.33,4 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
3 m ponnahduslauta | Giorgio Cagnotto | 555,21 | Klaus Dibiasi | 534,72 | Vladimir Vasin | 529,80 |
10 m kerroshypyt | Lothar Matthes | 454,74 | Klaus Dibiasi | 444,18 | Giorgio Cagnotto | 435,36 |
Naiset | ||||||
3 m ponnahduslauta | Heidi Becker | 420,63 | Marina Janicke | 407,22 | Tamara Safonova | 405,60 |
10 m kerroshypyt | Milena Duchková | 336,33 | Marina Janicke | 329,85 | Sylvia Fiedler | 322,26 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Neuvostoliitto Anatoli Akimov Aleksei Barkalov Oleg Bovin Aleksandr Dolgušin Aleksandr Dreval Vadim Guljajev Leonid Osipov Valeri Puškarjov Aleksandr Šidlovski Vladimir Semjonov Vjatšeslav Skok Vladimir Žmudski | Unkari András Bodnár Tibor Cservenyák Tamás Faragó István Görgényi Csaba Gyerő Zoltán Kásás Ferenc Konrád László Sárosi János Steinmetz István Szívós Tamás Wiesner | Jugoslavia Dušan Antunović Siniša Belamarić Ozren Bonačić Zoran Janković Ronald Lopatni Miloš Marković Radovan Miškov Ratko Rudić Mirko Sandić Karlo Stipanić |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Itä-Saksa | 16 | 9 | 9 | 34 |
2 | Neuvostoliitto | 6 | 4 | 8 | 18 |
3 | Länsi-Saksa | 4 | 6 | 4 | 14 |
4 | Ruotsi | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Unkari | 2 | 3 | 0 | 5 |
6 | Italia | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | Ranska | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Tšekkoslovakia | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Jugoslavia | 0 | 3 | 1 | 4 |
10 | Espanja | 0 | 2 | 2 | 4 |
11 | Alankomaat | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Iso-Britannia | 0 | 0 | 4 | 4 |
Yhteensä | 34 | 34 | 34 | 102 |
Lähteet
- Uinnin ja uimahyppyjen tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- Vesipallon tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|