Friidrett under Sommer-OL 2008 – Kulestøt menn
Friidrett ved Sommer-OL 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Herrenes kulestøt under Sommer-OL 2008 fant sted den 15. august 2008 på Beijing National Stadium.
Resultater
Kvalifisering
Gruppe A
Nr. | Navn | Nasjon | 1 | 2 | 3 | Resultat | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tomasz Majewski | Polen | 21.04 | 21.04 | Q, PB | ||
2 | Christian Cantwell | USA | 20.11 | 20.48 | 20.48 | Q | |
3 | Dylan Armstrong | Canada | 20.43 | 20.43 | Q | ||
4 | Reese Hoffa | USA | 20.41 | 20.41 | Q | ||
5 | Pavel Sofin | Russland | 20.29 | 00.00 x | 00.00 x | 20.29 | q |
6 | Yury Bialou | Belarus | 00.00 x | 20.12 | 19.87 | 20.12 | q |
7 | Andriy Semenov | Ukraina | 18.95 | 19.59 | 20.01 | 20.01 | |
8 | Hamza Alic | Bosnia-Hercegovina | 19.33 | 19.48 | 19.87 | 19.87 | |
9 | Anton Lyuboslavskiy | Russland | 19.14 | 00.00 x | 19.87 | 19.87 | |
10 | Scott Martin | Australia | 19.75 | 00.00 x | 00.00 x | 19.75 | |
11 | Joachim Olsen | Danmark | 19.62 | 19.69 | 19.74 | 19.74 | SB |
12 | Carlos Véliz | Cuba | 19.58 | 19.25 | 19.16 | 19.58 | |
13 | Māris Urtāns | Latvia | 18.78 | 19.57 | 19.34 | 19.57 | |
14 | Milan Haborak | Slovakia | 00.00 x | 19.32 | 00.00 x | 19.32 | |
15 | Germán Lauro | Argentina | 19.07 | 00.00 x | 18.96 | 19.07 | |
16 | Asmir Kolasinac | Serbia | 18.32 | 00.00 x | 19.01 | 19.01 | |
17 | Lajos Imre Kurthy | Ungarn | 18.38 | 00.00 x | 18.74 | 18.74 | |
18 | Mihail Stamatoyiannis | Hellas | 00.00 x | 18.45 | 18.30 | 18.45 | |
19 | Marco Antonio Verni | Chile | 00.00 x | 17.96 | 00.00 x | 17.96 | |
99 | Robert Häggblom | Finland | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 NM | |
99 | Georgi Ivanov | Bulgaria | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 NM | |
99 | Ralf Bartels | Tyskland | 00.00 DNS |
Gruppe B
Nr. | Navn | Nasjon | 1 | 2 | 3 | Resultat | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adam Nelson | USA | 20.56 | 20.56 | Q | ||
2 | Andrei Mikhnevich | Belarus | 20.38 | 20.48 | 20.48 | Q | |
3 | Pavel Lyzhyn | Belarus | 20.36 | 00.00 x | 00.00 x | 20.36 | q |
4 | Yuriy Bilonog | Ukraina | 19.93 | 20.16 | 19.57 | 20.16 | q |
5 | Rutger Smith | Nederland | 20.13 | 00.00 x | 19.97 | 20.13 | q |
6 | Ivan Yushkov | Russland | 20.02 | 19.83 | 20.00 | 20.02 | q |
7 | Peter Sack | Tyskland | 19.76 | 00.00 x | 20.01 | 20.01 | |
8 | Dorian Scott | Jamaica | 19.54 | 19.94 | 19.71 | 19.94 | |
9 | Justin Anlezark | Australia | 19.91 | 19.75 | 00.00 x | 19.91 | |
10 | Manuel Martínez | Spania | 19.62 | 19.45 | 19.81 | 19.81 | |
11 | Miran Vodovnik | Slovenia | 18.72 | 00.00 x | 19.81 | 19.81 | |
12 | Yves Niare | Frankrike | 00.00 x | 00.00 x | 19.73 | 19.73 | |
13 | Taavi Peetre | Estland | 00.00 x | 00.00 x | 19.57 | 19.57 | |
14 | Sultan Abdulmajeed Al-Hebshi | Saudi-Arabia | 00.00 x | 18.67 | 19.51 | 19.51 | |
15 | Petr Stehlik | Tsjekkia | 00.00 x | 19.41 | 00.00 x | 19.41 | |
16 | Nedzad Mulabegovic | Kroatia | 19.11 | 19.35 | 18.88 | 19.35 | |
17 | Reinaldo Proenza | Cuba | 19.15 | 19.06 | 19.20 | 19.20 | |
18 | Ivan Emilianov | Moldova | 18.64 | 18.27 | 00.00 x | 18.64 | |
19 | Yasser Farag | Egypt | 18.37 | 00.00 x | 18.42 | 18.42 | |
20 | Marco Fortes | Portugal | 00.00 x | 00.00 x | 18.05 | 18.05 | |
21 | Chang Ming-Huang | Kinesisk Taipei | 16.13 | 16.98 | 17.43 | 17.43 | |
99 | Amin Nikfar | Iran | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 NM | |
99 | Alexis Paumier | Cuba | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 NM |
Finale
Nr. | Navn | Nasjon | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Resultat | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
01 | Tomasz Majewski | Polen | 20.80 | 20.47 | 21.21 | 21.51 | 00.00 x | 20.44 | 21.51 | PB |
02 | Christian Cantwell | USA | 20.39 | 20.98 | 20.88 | 20.86 | 20.69 | 21.09 | 21.09 | |
03 | Andrei Mikhnevich | Belarus | 20.73 | 21.05 | 00.00 x | 20.78 | 20.57 | 20.93 | 21.05 | |
4 | Dylan Armstrong | Canada | 20.62 | 21.04 | 00.00 x | 00.00 x | 20.47 | 00.00 x | 21.04 | NR |
5 | Pavel Lyzhyn | Belarus | 20.33 | 20.15 | 20.98 | 20.98 | 20.40 | 00.00 x | 20.98 | PB |
6 | Yuriy Bilonog | Ukraina | 20.63 | 00.00 x | 20.53 | 20.46 | 20.31 | 00.00 x | 20.63 | SB |
7 | Reese Hoffa | USA | 00.00 x | 19.81 | 20.53 | 20.38 | 00.00 x | 00.00 x | 20.53 | |
8 | Pavel Sof'in | Russland | 20.42 | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 20.42 | |
9 | Rutger Smith | Nederland | 20.41 | 00.00 x | 20.30 | 20.41 | ||||
10 | Yury Bialou | Belarus | 20.06 | 00.00 x | 00.00 x | 20.06 | ||||
11 | Ivan Yushkov | Russland | 19.67 | 19.55 | 00.00 x | 19.67 | ||||
99 | Adam Nelson | USA | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 x | 00.00 NM |
Eksterne lenker
- Resultater Arkivert 25. juli 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Olympiske mestere i kulestøt, menn
- 1896: Robert Garrett
- 1900: Richard Sheldon
- 1904: Ralph Rose
- 1908: Ralph Rose
- 1912: Patrick McDonald
- 1920: Ville Pörhölä
- 1924: Clarence Houser
- 1928: John Kuck
- 1932: Leo Sexton
- 1936: Hans Woellke
- 1948: Wilbur Thompson
- 1952: Parry O’Brien
- 1956: Parry O’Brien
- 1960: Bill Nieder
- 1964: Dallas Long
- 1968: Randy Matson
- 1972: Władysław Komar
- 1976: Udo Beyer
- 1980: Vladimir Kiseljov
- 1984: Alessandro Andrei
- 1988: Ulf Timmermann
- 1992: Mike Stulce
- 1996: Randy Barnes
- 2000: Arsi Harju
- 2004: Adam Nelson
- 2008: Tomasz Majewski
- 2012: Tomasz Majewski
- 2016: Ryan Crouser
- 2020: Ryan Crouser
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL